Zaloguj
Reklama

Groźna choroba może być powiązana z koronawirusem

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Dzieci
Fot. panthermedia
Dzieci
(0)

Od kilku dni gorącym tematem stało się powiązanie choroby Kawaskiego z koronawirusem. Na czym ona polega i czy faktycznie można mówić o jakimkolwiek związku?

Reklama

Czym jest choroba Kawaskiego?

Według American Heart Association choroba Kawasakiego to wiodąca przyczyna nabytej choroby serca u dzieci w krajach rozwiniętych. Jej głównym objawem jest gorączka, ale występują również bóle brzucha, biegunka, zapalenie węzłów chłonnych, puchnięcie rąk i stóp, wysypka i zapalenie spojówek. Nie jest to choroba zakaźna. Prawdopodobnie jest powodowana przez predyspozycje genetyczne wywołane wcześniejszą infekcją wirusową. Większość chorujących osób to dzieci, jednak zdarzały się przypadki zachorowań u dwudziestokilkulatków. 

Koronawirus a choroba Kawaskiego

Czemu nagle zaczęto zwracać większą uwagę na to schorzenie? W ostatnim czasie do szpitali zaczęło się zgłaszać relatywnie dużo dzieci z syndromem podobnym do choroby Kawaskiego i koronawirusa oraz towarzyszącym wstrząsem toksycznym. Wśród doktorów nie ma zgody co do tego, czy jest to klasyczna choroba Kawaskiego, czy coś zupełnie nowego. Nie przyjęło się również jeszcze oficjalnej nazwy – niektórzy nazywają ją PIMS-TS (Pediatric Inflammatory Multisystem Syndrome Temporarily Associated with SARS-CoV-2), podczas gdy inni MIS-C (Multisystem Inflammatory Syndrome in Children). Niektórzy uważają, że wystąpienie MIS-C może być związane z przebytym COVID-19. Tłumaczą to w następujący sposób: być może układ odpornościowy reaguje przesadnie na infekcje – czasami nawet od czterech do sześciu tygodni po ekspozycji na koronawirusa.

Stanowisko Światowej Organizacji Zdrowia

WHO przede wszystkim zwraca uwagę na to, aby nie siać niepotrzebnej paniki. Przypadków względem ogólnej populacji jest mało, a choroba Kawaskiego jest dobrze znana medykom i proces leczenia jest stosunkowo łatwy. 15 maja zostało wydane oświadczenie, iże robocze hipotezy wykazały, że choroba Kawaskiego może być związana z COVID-19 na podstawie wstępnych badań laboratoryjnych. Największym zagrożeniem jest omyłkowe wystawienie złej diagnozy przez lekarzy. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze