Zaloguj
Reklama

Dzisiaj obchodzimy Światowy Dzień Żywności

Głodny chłopiec
Fot. Shutterstock
Głodny chłopiec
(0)

Każdego roku 16 października obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. Dzień ten został ustanowiony w 1979 roku przez Organizację ds. Wyżywienia i Rolnictwa.

Reklama

Celem Światowego Dnia Żywności jest pogłębianie świadomości opinii publicznej na temat globalnych problemów żywnościowych i wzmocnienie poczucia solidarności w walce z głodem i niedożywieniem.

Obchody tego święta mają miejsce co roku, również w wielu polskich miastach. Dzieje się to dzięki zaangażowaniu dzieci, młodzieży, nauczycieli, ogromnej liczbie wolontariuszy oraz organizacji pozarządowych.

W naszym kraju problem niedożywienia ciągle dotyczy ponad kilku milionów ludzi żyjących w ubóstwie. Polska jest jednocześnie w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o marnowanie żywności. Ponad jedna trzecia Polaków przyznaje się do tego. Produktami, najczęściej wyrzucanymi są pieczywo i wędliny.

Zjawisko marnowania żywności dotyczy również dzieci. Uczniowie pozostawiają niezjedzonych około 25 g produktów dziennie, co w przeliczeniu na rok daje ponad 8 kg zmarnowanej żywności. Jedną z przyczyn marnowania jedzenia przez uczniów mogą być zbyt krótkie lub zbyt wczesne przerwy obiadowe w szkole. Jak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli w 11 z 20 skontrolowanych szkół nie zapewniono 20-minutowej przerwy przeznaczonej na spożycie obiadu przez wszystkich chętnych uczniów.

Z okazji Światowego Dnia Żywności zostanie zorganizowanych ponad 30 wydarzeń specjalnych w całej Polsce. Będą to happeningi, warsztaty kulinarne lub konferencje.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze