Zaloguj
Reklama

Dzień bez papierosa

Autorzy: Sławosz Marcisz
Dzień bez papierosa
Fot. ojoimages
Dzień bez papierosa
(0)

Już jutro, 31 maja po raz 23 będziemy obchodzić Światowy Dzień Bez Papierosa. Święto to zostało ustalone przez Światową Organizację Zdrowia WHO w 1987 roku na dzień 7 kwietnia, rok później (rezolucją WHA40.38) przeniesione na 31 maja. Od 1988 roku WHO przyznaje nagrody organizacjom i osobom indywidualnym przyczyniającym się do ograniczenia palenia tytoniu.

Reklama

Dzień ten ma za zadanie zwrócić uwagę na szkodliwość palenia, w wyniku którego każdego roku ciężko choruje lub umiera 400 000 osób. W 2010 roku temat przewodni Światowego Dnia Bez Papierosa to „Płeć a tytoń ze szczególnym naciskiem na marketing kobiecy”. Temat ten ma za zadanie zwrócić szczególną uwagę na szkodliwe dla kobiet (około 20% palaczy to kobiety) skutki wprowadzania do obrotu wyrobów tytoniowych.

Ma również podkreślić potrzebę przyjęcia Ramowej Konwencji WHO dotyczącej zakazania reklamy i promocji wyrobów tytoniowych. Obecnie to właśnie kobiety są grupą docelową dla koncernów tytoniowych. Margaret Chan (dyrektor generalny WHO) napisała, że „ochrona i promocja zdrowia kobiet ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia i rozwoju – nie tylko obywateli, ale także przyszłych pokoleń”.

W odpowiedzi na apel WHO, rządy w znacznym stopniu mogą przyczynić się do ograniczenia palenia wśród kobiet. Takie działanie wpłynie na poprawę zdrowia i zmniejszenie liczby paraliżujących ataków serca, udarów mózgu, nowotworów i chorób układu oddechowego, które są skutkami palenia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Fozik.pl, zdjęcia: ojoimages

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze