Zaloguj
Reklama

Doświadczane przez dzieci bóle wywołane stresem szkolnym

Znudzony chłopiec
Fot. Panthermedia
Znudzony chłopiec
(2)

Stres, złe oceny z matematyki i zakwalifikowanie do "złej" szkoły ponadpodstawowej przyczynami bólów pleców i brzucha.

Reklama

Jednym ze źródeł stresu i będących jego skutkiem dolegliwości bólowych są testy i egzaminy na zakończenie poszczególnych etapów edukacji. Cordula Erne i Achim Elfering z Uniwersytetu w Bernie (Szwajcaria) poddali niedawno badaniom prawie dwieście dzieci w wieku od 10 do13 lat.

Zgodnie z publikacją w grudniowym numerze czasopisma „European Spine Volume” ryzyko wystąpienia bólu górnej części pleców okazało się w silnym stopniu zależeć od natężenia stresu. W przypadku dolegliwości w obrębie dolnej części grzbietu istotne znaczenie miały niskie oceny z matematyki i rekomendacja wskazująca, że dany uczeń powinien po skończeniu szkoły podstawowej kontynuować naukę w mało „ambitnej” placówce edukacyjnej.

Ryzyko wystąpienia bólu brzucha zależało jedynie od tego ostatniego źródła kłopotów doświadczanych przez dzieci. Naukowcy apelują, by stres wywoływany przez proces kwalifikowania uczniów do poszczególnych rodzajów szkół ponadpodstawowych był uwzględniany przez specjalistów zajmujących się zapobieganiem dolegliwościom w obrębie stawów i mięśni u dzieci.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • European Spine Journal, Volume 20, Number 12, 2011, 2126-2133

Adres www źródła:

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(2)
Komentarze