Zaloguj
Reklama

Dlaczego warto zostać dawcą?

Urlop
Fot. medforum
Urlop
(0)

Co roku, w Polsce wzrasta liczba udanych zabiegów transplantologicznych. 26 stycznia, w dniu 50 rocznicy udanego przeszczepu nerki odbył się Ogólnopolski Dzień Transplantologii.

Reklama

Pięćdziesiąt lat temu, profesor Nielubowicz z Warszawy dokonał pierwszej w naszym kraju transplantacji nerki. Pierwszy tego typu zabieg w Polsce był 621 zabiegiem na świecie. W ubiegłym roku w Polsce przeprowadzono blisko tysiąc transplantacji nerek, 310 udanych transplantacji wątroby i 98 transplantacji serca. Lista osób czekających na przeszczep jest jednak długa. Na chwilę obecną, na przeszczep czekają 1584 osoby. W związku z Ogólnopolskim Dniem Transplantologii przypomniano o kampanii "Zgoda na życie".   

Jest to kampania organizowana przez Ministerstwo Zdrowia, która ma propagować świadomość i istotę transplantologii wśród społeczeństwa. Jej głównym celem jest zwiększenie świadomości Polaków oraz upowszechnienie wiedzy z zakresu transplantologii a co za tym idzie zwiększenie liczby deklaracji, wyrażającej zgodę na pośmiertne pobranie narządów

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze