Zaloguj
Reklama

Dlaczego warto jeść warzywa?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Warzywa
Fot. ojoimages
Warzywa
(0)

Zdrowa dieta jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jednym z elementów tej diety są warzywa, które dostarczają niezbędnych substancji odżywczych.

Reklama

Przede wszystkim warzywa zawierają dużo witamin szczególnie tych o działaniu antyoksydacyjnym, czyli zwalczają wolne rodniki. Witaminy wchodzą w skład enzymów, hormonów są katalizatorami biologicznymi oraz odpowiadają za wiele procesów zachodzących w organizmie np. procesów trawienia, pracę układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, regulują również odporność organizmu na infekcje i wpływają na szybsze gojenie się ran. Błonnik wiąże wodę w przewodzie pokarmowym dzięki czemu zostają wyeliminowane niestrawione resztki pokarmu.

Obniża poziom cholesterolu oraz wpływa na poprawny poziom glukozy we krwi. Błonnik wiąże metale ciężkie przez co zapobiega powstawaniu nowotworów. Zawierają karoteny, które w organizmie przekształcane są w witaminę A oraz związki o właściwościach przeciwutleniających. Dodatkowo zapobiegają powstaniom nowotworów oraz miażdżycy. Karotenoidy odpowiadają również za prawidłowe widzenie i zdrowy wygląd skóry i śluzówek.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze