Zaloguj
Reklama

Dlaczego kłótnie bolą?

Złość, kłótnia, konflikt w związku
Fot. Panthermedia
Złość, kłótnia, konflikt w związku
(0)

Podczas kłótni wymiana zdań może doprowadzić do sytuacji, w której obie strony czują się atakowane. Implikuje to zmianę zachowań, które stają się bardziej agresywne i pretensjonalne, a co za tym idzie, bardziej dotkliwe dla oponentów.

Reklama

Wrazić swoje racje można w bardzo zróżnicowanej formie, stąd też zasadnicze znaczenie ma to, w jaki sposób mówimy. Kiedy mężczyzna czuje, że kobieta go atakuje, zaczyna się bronić, skupiając całą swoją uwagę na tym, by udowodnić swoją rację.

Efektem tego jest zapominanie o wyrażeniu szacunku i troski, ton staje się szorstki a nawet agresywny. Kobieta, taką formę wypowiedzi odbiera jako bolesną, czując się dotknięta obojętnością swojego partnera.

Podobnie sprawa się ma, kiedy to kobieta przyjmuje oskarżycielski ton względem mężczyzny, powodując u niego poczucie nieakceptacji oraz odrzucenia, tym bardziej, im bardziej jest on zaangażowany w związek. W efekcie takiej wymiany zdań, kłótnia przestaje być sporem o daną sprawę a zaczyna być sporem o formę, w jakiej odnosimy się do siebie nawzajem.[1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Mężczyźni są z Marsa, kobiety z Wenus” J. Gray, Poznań 2008

Reklama
(0)
Komentarze