Zaloguj
Reklama

Dieta kobiety aktywnej - cz.1

Autorzy: mgr inż. Magdalena Baran
Absolwentka Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
Ćwiczenia
Fot. ojoimages
Ćwiczenia
(4)

Kobiety i mężczyźni różnią się od siebie nie tylko fizycznie. Inaczej myślimy, inaczej czujemy, inaczej wyrażamy siebie, inaczej postrzegamy świat, mamy inne potrzeby żywieniowe.

Reklama

Zdecydowana większość z nas decyduje się na regularną aktywność ruchową przede wszystkim po to, by zredukować nadprogramowe kilogramy i wysmuklić sylwetkę, a co za tym idzie - poprawić samopoczucie i doprowadzić do wzrostu pewności siebie.

Jest też grupa kobiet, dla których priorytetem nie jest upragniony spadek masy ciała, czy też przyrost masy mięśniowej i wypracowanie „kaloryfera” na brzuchu, ale przede wszystkim ujędrnienie i poprawa elastyczności skóry oraz pozbycie się dokuczliwego cellulitu. Dla innych z kolei regularne treningi są najlepszym sposobem na rozładowanie negatywnych emocji, „wypocenie” złości i odreagowanie trudów dnia codziennego. No i wreszcie są i takie panie, dla których sport nie jest chwilową modą, czy też pomocą w zrealizowaniu marzeń o rozmiarze „S”, a stanowi nieodzowny elementem ich zdrowego stylu życia i świadomą profilaktykę chorób.

Niezależnie jednak od powodów, jakimi kierują się kobiety wybierając aktywny tryb życia, każda z nas powinna wiedzieć jak się odżywiać, aby czas poświęcony na wylewanie siódmych potów w sali fitness nie okazał się czasem straconym. O dobrych wynikach i efekcie treningowym decydują bowiem 3 czynniki: sam trening i jego poprawność wykonania, regeneracja potreningowa oraz sposób odżywiania się. Dzięki udoskonaleniu diety można osiągnąć wiele różnorakich korzyści.

Analizując zachowania żywieniowe w grupie kobiet aktywnych fizycznie można stwierdzić, że spora część wykazuje dostateczną wiedzę żywieniową. Okazuje się, że kobiety aktywne fizycznie mają lepsze nawyki żywieniowe od osób nieaktywnych fizycznie, co może sugerować intuicyjny sposób odżywiania się odzwierciedlający zapotrzebowanie organizmu na inne składniki odżywcze. Niestety są też takie kobiety, których wiedza żywieniowa nie przekłada się na reprezentowane zachowania żywieniowe.

Piśmiennictwo

Adres www źródła:


Reklama
(4)
Komentarze