Zaloguj
Reklama

Deszcz nie sprawia, że czujemy się gorzej

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Magazyn,, FOCUS”, nr 4, kwiecień 2014
Deszcz nie sprawia, że czujemy się gorzej
Fot. ojoimages
(0)

Powszechnie panuje przekonanie, że pochmurne dni wpływają negatywnie na nasz nastrój. Jednak czy faktycznie to pogoda obniża nasze samopoczucie?

Reklama

Prof. Paul Dolan, specjalista nauk behawioralnych z London School of Economics, twierdzi, że to nie sama pogoda a ciągłe narzekanie sprawia, iż mamy niskie samopoczucie i obniżony nastrój. Naukowcy badając poziom zadowolenia mieszkańców Kalifornii oraz regionu North West England spodziewali się, że badani z Kalifornii będą deklarowali wyższy stopień zadowolenia. Uzyskano jednak całkowicie inne wyniki.

Okazało się, że mieszkańcy obu regionów mają taki sam poziom szczęścia. Dlaczego? Otóż ludzie szybko przyzwyczajają się do słońca i z czasem przestaje ono sprawiać radość. Samopoczucie można polepszyć przez skierowanie uwagi na realizację celów i sprawianiu sobie przyjemności.

Prof. Dolan uważa, że ludzie czują się nieszczęśliwi z powodu sytuacji, które mogą wydarzyć się w przyszłości, a na które nie mają wpływu. Często smutek jest wynikiem troski o przyszłość. Jeżeli chcesz być szczęśliwy, koncentruj się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność i nie martw się,,na zapas”. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze