Zaloguj
Reklama

Deszcz nie sprawia, że czujemy się gorzej

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Źródło: Magazyn,, FOCUS”, nr 4, kwiecień 2014
Kobieta z parasolką
Fot. ojoimages
Kobieta z parasolką
(0)

Powszechnie panuje przekonanie, że pochmurne dni wpływają negatywnie na nasz nastrój. Jednak czy faktycznie to pogoda obniża nasze samopoczucie?

Reklama

Prof. Paul Dolan, specjalista nauk behawioralnych z London School of Economics, twierdzi, że to nie sama pogoda a ciągłe narzekanie sprawia, iż mamy niskie samopoczucie i obniżony nastrój. Naukowcy badając poziom zadowolenia mieszkańców Kalifornii oraz regionu North West England spodziewali się, że badani z Kalifornii będą deklarowali wyższy stopień zadowolenia. Uzyskano jednak całkowicie inne wyniki.

Okazało się, że mieszkańcy obu regionów mają taki sam poziom szczęścia. Dlaczego? Otóż ludzie szybko przyzwyczajają się do słońca i z czasem przestaje ono sprawiać radość. Samopoczucie można polepszyć przez skierowanie uwagi na realizację celów i sprawianiu sobie przyjemności.

Prof. Dolan uważa, że ludzie czują się nieszczęśliwi z powodu sytuacji, które mogą wydarzyć się w przyszłości, a na które nie mają wpływu. Często smutek jest wynikiem troski o przyszłość. Jeżeli chcesz być szczęśliwy, koncentruj się na rzeczach, które sprawiają Ci przyjemność i nie martw się,,na zapas”. Pozytywne myślenie to połowa sukcesu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze