Zaloguj
Reklama

Czym jest wolne płodowe DNA i dlaczego jego odkrycie było takim przełomem?

Autorzy: testDNA
Brzuch ciężarnej
Fot. panthermedia
Brzuch ciężarnej
(5)

Wolne płodowe DNA (cffDNA, ang. cell free fetal DNA) to pochodzący od dziecka materiał genetyczny, którzy podczas ciąży krąży w krwiobiegu matki. Jego odkrycie było prawdziwą rewolucją – a teraz można je analizować już od skończonego 8. tygodnia ciąży. I jest to całkowicie bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i matki. Do czego wykorzystuje się wolne płodowe DNA?

Reklama

Badania typu NIPT – nieinwazyjne badania prenatalne

Wolne płodowe DNA można wykorzystać do badań prenatalnych typu NIPT (ang. non invasive prenatal testing). To nowoczesne badania wysokiej czułości, które pozwalają zbadać dziecko w kierunku m.in. zespołu Downa, zespołu Edwardsa czy zespołu Patau (badania mają różny zakres) – właśnie na podstawie materiału genetycznego wyizolowanego z krwi ciężarnej. Przykładem może być test SANCO – badanie, które można wykonać od 10. tygodnia ciąży.

Pewny test na ojcostwo

Mało kto zdaje sobie sprawę, że analiza wolnego płodowego DNA pozwala na wykonanie pewnego testu na ojcostwo – już od 8. tygodnia ciąży. Wynik takiego badania jest równie pewny jak badania po narodzinach.

A to dlatego, że badane fragmenty DNA zostają ustalone w momencie poczęcia, a potem się nie zmieniają. Taki test na ojcostwo jest wykonywany bardzo nowoczesną metodą, a analizie podlega aż 2688 markerów DNA.

Stwierdzenie konfliktu serologicznego

Dzięki analizie cffDNA można także oznaczyć Rh płodu – wskazać, czy ma Rh ujemne czy dodatnie. Po co? Żeby określić ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Aktualnie każdej kobiecie z ujemnym Rh podaje się immunoglobulinę anty-D. Gdy wynik wskaże, że dziecko również ma czynnik ujemny, nie ma takiej potrzeby. Wymieniony wcześniej test SANCO można rozszerzyć właśnie o oznaczenie Rh.

Wolne płodowe DNA – wystarczy próbka krwi

Wszelkie analizy cffDNA bazują na odkryciu, że materiał genetyczny dziecka przenika do krwiobiegu matki. Do badań z wykorzystaniem wolnego płodowego DNA wystarczy więc próbka krwi ciężarnej – pobrana z żyły odłokciowej, jak do morfologii.

Później DNA dziecka zostaje wyizolowane i może zostać przebadane – wykorzystywana jest nowoczesna metoda Sekwencjonowania Nowej Generacji. Badanie jest więc zupełnie nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne. Co ważne, wolne płodowe DNA jest specyficzne dla każdej ciąży.

Piśmiennictwo

Informacja prasowa

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze