Czym jest system kontrolowanego uwalniania leków?

Lek może być doprowadzany do konkretnego miejsca w organizmie na kilka sposobów np. w postaci zawiesiny w płynie, iniekcji domięśniowej, podskórnej czy wszczepionego implantu. W chwili obecnej poszukiwane są szybkie i skuteczne metody dostarczenia i uwolnienia środka farmakologicznego w danym miejscu w organizmie w sposób ściśle kontrolowany.
Od kilku lat prowadzone są badania obejmujące kontrolowane uwalnianie leków. Stworzenie matrycy inaczej nośnika zawierającego środek farmakologiczny o specjalnych właściwościach i dużym bezpieczeństwie dla pacjenta jest ogromnym wyzwaniem. W chwili obecnej największym zainteresowaniem wśród badaczy z różnych dziedzin nauki cieszą się:
- biodegradalne układy polimeryczne
- micele
- mikrocząsteczki (pochodzenia naturalnego oraz sztucznego) np. mikrokapsułki, mikrosfery
- nanocząsteczki np. lek-polimer, nanokapsułki
- liposomy.
Największym jak dotąd problemem stało się „stworzenie” matrycy, która pozbawiona będzie własnej aktywności farmakologicznej. W niej umieszczony zostanie lek, którego uwalnianie będzie ściśle kontrolowane. Nie może on ulegać kumulacji w organizmie człowieka a podczas jego resorpcji nie dojdzie do uwolnienia jakichkolwiek toksycznych/ ubocznych produktów.