Zaloguj
Reklama

Czym jest system kontrolowanego uwalniania leków?

Tabletki
Fot. medforum
Tabletki
(0)

Lek może być doprowadzany do konkretnego miejsca w organizmie na kilka sposobów np. w postaci zawiesiny w płynie, iniekcji domięśniowej, podskórnej czy wszczepionego implantu. W chwili obecnej poszukiwane są szybkie i skuteczne metody dostarczenia i uwolnienia środka farmakologicznego w danym miejscu w organizmie w sposób ściśle kontrolowany.

Reklama

Od kilku lat prowadzone są badania obejmujące kontrolowane uwalnianie leków. Stworzenie matrycy inaczej nośnika zawierającego środek farmakologiczny o specjalnych właściwościach i dużym bezpieczeństwie dla pacjenta jest ogromnym wyzwaniem. W chwili obecnej największym zainteresowaniem wśród badaczy z różnych dziedzin nauki cieszą się:

  • biodegradalne układy polimeryczne
  • micele
  • mikrocząsteczki (pochodzenia naturalnego oraz sztucznego) np. mikrokapsułki, mikrosfery
  • nanocząsteczki np. lek-polimer, nanokapsułki
  • liposomy.

Największym jak dotąd problemem stało się „stworzenie” matrycy, która pozbawiona będzie własnej aktywności farmakologicznej. W niej umieszczony zostanie lek, którego uwalnianie będzie ściśle kontrolowane. Nie może on ulegać kumulacji w organizmie człowieka a podczas jego resorpcji nie dojdzie do uwolnienia jakichkolwiek toksycznych/ ubocznych produktów.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze