Zaloguj
Reklama

Czy zwierzęta tak naprawdę kochają ludzi?

Kobieta bawiąca się z psem
Fot. Shutterstock
Kobieta bawiąca się z psem
(0)

Czy nasze zwierzęta nas kochają? Społeczność naukowa nie do końca zgadza się z tym, że zwierzęta okazują takie emocje wobec ludzi. Według badań przeprowadzonych w Japonii i Wielkiej Brytanii psy i koty, podobnie jak ludzie, wydzielają oksytocynę, która nazywana jest hormonem miłości i zaufania.

Reklama

Antropoformizm, czyli tendencja do przypisywania ludzkich cech zwierzętom, nigdy nie doświadczyła takiego rozkwitu, jak od czasu pojawienia się serwisów społecznościowych. Zdjęcia i filmy z kotami, psami, ale także jaszczurkami czy gołębiami tworzą wrażenie, że zwierzęta kochają, myślą i żyją tak jak my.

Miłość, emocje, czy instynkty?

Naukowcy wolą skupiać się na emocjach, które można zmierzyć fizjologicznie i które trwają tylko chwilę. Łatwo jest udowodnić, że zwierzę jest wystraszone lub zestresowane, ale w przypadku dużej liczby gatunków wciąż trudne jest naukowe udowodnienie, że zwierzęta mogą być szczęśliwe.

Znany jest przypadek psa Hachiko, który w latach 20. XX wieku czekał na swojego pana, profesora uniwersytetu, przy tokijskiej stacji w dzielnicy Shibuya co wieczór o tej samej porze. W maju 1925 r. naukowiec nagle zmarł w pracy. Po tym wydarzeniu pies jednak czekał w tym samym miejscu nieprzerwanie prawie 10 lat na przybycie swojego właściciela.

Co działo się w jego głowie? Gdyby naukowcy byli w stanie zmierzyć poziom oksytocyny w okresie międzywojennym, mogliby udowodnić, że pies zachowywał się niewiarygodnie wobec swojego pana.

Psy kochają najmocniej?

Japońscy i brytyjscy naukowcy w latach 2015 i 2016 wykazali, że psy i koty wydzielają oksytocynę, hormon miłości i zaufania, podobnie jak ludzie.

Kiedy właściciel dba i chwali swojego psa, poziom oksytocyny u zwierzęcia może wzrosnąć do 57 procent. Natomiast w przypadku kotów jest to zaledwie 12 procent.

Wydzielanie oksytocyny działa również w drugą stronę. Naukowcy udowodnili, że poziom tego hormonu wzrasta u człowieka, po zabawie ze swoim czworonożnym przyjacielem.

Badania te pokazały, że człowieka i zwierzęcia łączy bardzo dużo. Dbajmy więc jak najlepiej o nasze pupile, bo zwierzę – niezależnie, czy jest to pies, kot, czy papuga – może być najlepszym przyjacielem człowieka.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze