Zaloguj
Reklama

Czy w tegorocznym sezonie grypowym czeka nas epidemia?

Autorzy: Informacja prasowa: Procontent Communication
Badanie temperatury
Fot. panthermedia
Badanie temperatury
(5)

Według meldunków epidemiologicznych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH liczba zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 była aż trzykrotnie wyższa niż w poprzednim.

Reklama

Eksperci twierdzą zgodnie, że epidemię można ograniczyć – pomóc w tym mogą szczepienia przeciw grypie.

2 973 821 – to liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę w sezonie 2012/2013 roku. Spośród nich ponad 1,3 miliona stanowiły dzieci w wieku do lat 14. Zarówno liczba zachorowań w populacji generalnej, jak i znaczna liczba zachorowań i podejrzeń zachorowań wśród pacjentów poniżej 14. roku życia, są wyraźnym sygnałem, że grypa stanowi istotny problem kliniczny i epidemiologiczny.

Według szacunków NIZP-PZH w ubiegłym sezonie zaszczepiło się przecie grypie jedynie 3,75% Polaków. W celu zwiększenia tej liczby niezależni eksperci powołali Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.

Jego celem jest w szczególności edukacja Polaków oraz informowanie o zagrożeniach związanych z grypą oraz powikłaniami pogrypowymi. Program realizowany jest pod patronatem Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-PZH, World Medical Association, Naczelnej Izby Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych, 9 towarzystw naukowych, 4 związków pracodawców oraz organizacji zrzeszających samorządy.

Nasze działania kierujemy do grup, które mogą w znaczący sposób wpłynąć na poprawę stanu profilaktyki grypy w Polsce, m.in. do pracowników ochrony zdrowia, pracodawców, parlamentarzystów oraz samorządowców.

Okres największej aktywności wirusów grypy w naszym klimacie to zima i wiosna. Grypa oprócz negatywnego wpływu na zdrowie społeczeństwa, powoduje również poważne konsekwencje ekonomiczne, które w sezonie z epidemią mogą wynieść nawet 4,3 mld zł.

Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) zaleca szczepienia wszystkim osobom, które ukończyły 6. miesiąc życia, a szczególnie tym, które mają podwyższone ryzyko ciężkiego przebiegu choroby lub zgonu z jej powodu oraz chorują przewlekle.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze