Zaloguj
Reklama

Czy psy za pomocą węchu potrafią wykryć malarię?

Tresura psa
Fot. panthermedia
Tresura psa
(0)

Czy psy są w stanie rozpoznać choroby? Naukowcy wciąż nie są pewni, jednak powstaje coraz więcej prac, które udowadniają tę tezę. Badacze z Uniwersytetu w Durham pokazali, że psi węch może być solidną bronią nawet przeciwko… malarii.

Reklama

Psy są w stanie wykryć pewne rodzaje nowotworów, śpiączkę cukrzycową czy napady padaczkowe, a według nowych badań brytyjskich naukowców przedstawionych podczas konferencji w Nowym Orleanie również pasożyty malarii u osób, u których nie są widoczne objawy choroby.

Malaria to poważny problem!

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) liczba nowych przypadków malarii stale rośnie. W 2016 roku było 216 milionów przypadków tej choroby na całym świecie, a rok wcześniej o 5 milionów mniej. W tym roku już 445 tysięcy ludzi zmarło malarię. To o 15 tysięcy więcej niż w 2015 roku.

Czym właściwie jest malaria?

Malaria to jedna z najgroźniejszych chorób zakaźnych, obok zakażenia HIV oraz gruźlicy. Wywołuje ją 5 gatunków pasożyta – zarodźca malarii: Plasmodium falciparum, vivax, ovale, malariae i knowlesi. Choroba ta przenoszona jest przez komary, a jej głównym epicentrum jest Afryka, jednak każdego roku notuje się coraz więcej przypadków zachorowań na innych kontynentach, w tym w Europie.

Szczegóły badań

Za przedmiot badań posłużyły skarpety noszone przez dzieci w Gambii. 175 par skarpetek, wśród których 30 pochodziło od dzieci chorych, zostało przetransportowanych do Wielkiej Brytanii. Psy prawidłowo zidentyfikowały 70 procent zainfekowanych skarpet.

W Wielkiej Brytanii wykorzystuje się niezwykłe zdolności węchowe psów, nawet w wykrywaniu innych chorób, a lokalne władze wydały już zezwolenie na szkolenia, aby pomóc, na przykład, w diagnozowaniu nowotworu dróg moczowych, a nawet wczesnych stadiów choroby Parkinsona.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze