Zaloguj
Reklama

Czy probiotyki naprawdę zwalczają stres?

Badania w laboratorium
Fot. medforum
Badania w laboratorium
(0)

Bakterie probiotyczne to bakterie kwasu mlekowego oraz bifidobakterie. Występują one w przewodzie pokarmowym człowieka i pełnią wiele bardzo ważnych funkcji od ułatwiania trawienia po ochronę przed bakteriami chorobotwórczymi czy udział w przemianie kwasów żółciowych. Najnowsze badania pokazują, że mogą one także brać udział w zwalczaniu oraz łagodzeniu stresu.

Reklama

Badania naukowe przeprowadzone w Kanadzie na myszach pokazują, że probiotyki z rodziny Lactobacillus rhamnousus mogą zmniejszać poziom stresu, niepokoju oraz zaburzeń depresyjnych. Wykazano także, że dodawanie tej bakterii do pokarmu myszy w znacznym stopniu redukuje stężenie hormonu stresu w porównaniu z grupą kontrolą. Wskazano, że zmiany w ekspresji neuroprzekaźnika GABA w mózgach gryzoni.  

Na tej podstawie postawiono hipotezę, że bakterie probiotyczne bytujące naturalnie w układzie pokarmowym człowieka mogą w znacznym stopniu zmieniać neurochemię mózgu. Dzieje się to za sprawą komunikacji ośrodkowego układu nerwowego z naszymi jelitami.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze