Zaloguj
Reklama

Czy probiotyk, synbiotyk i prebiotyk to to samo?

Pudełko na tabletki
Fot. panthermedia
Pudełko na tabletki
(0)

Na półkach w aptece czy drogerii dostępny jest szereg produktów z napisem: probiotyk, prebiotyk i synbiotyk. Czym się kierować przy ich wyborze? Kiedy sięgnąć po probiotyk, a kiedy po synbiotyk?

Reklama

Co wybrać, udając się do apteki? Na półkach mamy dostępny szereg produktów, jednak ich działanie i wpływ na zdrowie są różne. 

  • Probiotyki to wyselekcjonowane kultury bakterii (najczęściej kwasu mlekowego) lub drożdży, których zadaniem jest działanie immunostymulujące w przewodzie pokarmowym. Probiotyki pozwalają na utrzymanie prawidłowej flory fizjologicznej. Bakterie probiotyczne zapobiegają zakażeniom jelitowym poprzez wytwarzanie szeregu naturalnych substancji obronnych, które hamują „przyczepianie się” do nabłonka jelitowego innych drobnoustrojów. Probiotyki pomagają w przywróceniu prawidłowej flory jelitowej w biegunkach poantybiotykowych czy w przypadku zakażeń wirusowych.
  • Prebiotyki to substancje, które są obecne w pożywieniu lub są do niego celowo wprowadzane, a ich zadaniem jest pobudzenie rozwoju prawidłowej flory jelit poprzez pobudzanie rozwoju pożytecznej flory jelitowej. Do prebiotyków zalicza się skrobię, błonnik pokarmowy, laktulozę i mannooligosacharydy. Prebiotyk nie zawiera probiotyku ani żadnych innych mikroorganizmów, a jedynie substancje stymulujące. Prebiotyki podlegają fermentacji w przewodzie pokarmowym gospodarza. Produktami bogatymi w naturalnie występujące prebiotyki są korzeń cykorii, mniszek, otręby pszeniczne. 
  • Synbiotyk to połączenie probiotyku, czyli żywych mikoorganizmów, z prebiotykiem, czyli substancją mającą na celu pobudzenie wzrostu mikoorganizmów. Przykładowo jest to połączenie substancji wspomagającej wzrost pałeczek kwasu mlekowego wraz z dodatkiem tych bakterii.

Co wybrać, patrząc na apteczne półki? Przed wyborem zawsze warto skonsultować się z farmaceutą. W przypadku antybiotykoterapii niezbędne jest stosowanie probiotyków, samo stosowanie prebiotyków może okazać się nieskuteczne.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Markowiak P., Śliżewska K.: Effects of probiotics, prebiotics and synbiotics on human health. Dostęp on-line.

Adres www źródła:


Reklama
(0)
Komentarze