Zaloguj
Reklama

Czy myjesz prawidłowo ręce? Prawdopodobnie nie

Autorzy: Marcin Rokita
Opryszczka
Fot. ojoimages
Opryszczka
(5)

Mycie rąk jest najlepszym sposobem obrony przed rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych, nowe badania z Michigan State University potwierdzają, że jeśli chodzi o mycie rąk w toaletach, większość z nas robi to źle.

Reklama

Spośród 3749 osób zaobserwowanych przez naukowców w publicznych toaletach w barach, restauracjach i innych miejscach publicznych, wiekszość ludzi nie myje rąk wystarczająco długo, by zabic drobnoustroje, Jednatrzecia nie używa mydła i aż 10% osób poprostu w ogóle zrezygnowało z mycia rąk. Aby zebrać swoje dane badacze próbowali pozostawać niezauważeni, stojąc z boku i wprowadząc dane na smartphonie.

W rozrużnieniu na płeć wyniki wykazały, że 15 procent mężczyzn nie myje ręce w ogóle, w porównaniu z siedmiu procent kobiet. Podczas mycia rąk, tylko połowa z nich używa mydła, w porównaniu do prawie 80 procent kobiet. Mężczyźni w szczególnosci częściej myli ręce jeśli w toalecie był znak zachęcający do tego. Innym czynnikiem wpływającym na tą czynność była czysta umywalka.

Wytyczne którymi kierowali się naukowcy informują, że prawidłowo powinno się intensywnie myć ręce wodą z mydłem przez okres 15-20 sekund aby skutecznie zabić zarazki. Jednak wyniki badania wykazały, że większość ludzi myło ręce około sześć sekund.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze