Zaloguj
Reklama

Czy można zatruć się wodą?

Autorzy: Jakub Dróbka
Picie wody podczas wzmożonego wysiłku fizycznego
Fot. Shutterstock
Picie wody podczas wzmożonego wysiłku fizycznego
(0)

Wodę pijemy codziennie w różnych postaciach, nie każdy wie jednak, że spożycie zbyt dużej ilości wody może doprowadzić do przewodnienia hipotonicznego (ang. water intoxication). Czy zatem picie wody jest dla nas niebezpieczne? 

Reklama

Towarzysząca przewodnieniu hiponatremia, czyli drastyczne obniżenie zawartości sodu w surowicy krwi człowieka (zwykle poniżej 135 mmol/l) prowadzi do znacznych zaburzeń pracy mózgu. Wg badań, śmiertelność hiponatremii ostrej, czyli takiej która trwa ponad 48 godzin, wynosi 17,3%.

Jak rozpoznać chorobę?

Pierwsze symptomy są popularne przy nadmiernym zmęczeniu czy stresie, przez co rozpoznanie pschorzenia staje się problematyczne. Objawy obejmują bóle głowy, mdłości, wymioty, zmęczenie, dezorientację, problemy z mową i wysławianiem się. Utrzymująca się hiponatremia może spowodować drgawki, śpiączkę i doprowadzić do śmierci w wyniku obrzęku mózgu i podwyższonego ciśnienia wewnątrzczaszkowego, które z kolei może spowodować wgłobienie mózgu.

Artykuł naukowy „Psychiatric manifestations of hiponatremia” z 1981 r. [1] pokazuje, że 88% z pacjentów chorych na "zatrucie wodą" miało tzw. Organiczny Zespół Mózgowy (Organic Brain Syndrome). Oznacza to, że występujące u nich zaburzenia psychiczne miały przyczynę organiczną, czyli pojawiły się uszkodzenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego spowodowane negatywnym działaniem wody na organizm. Jeśli dojdzie do nich w podwzgórzu mózgu, pacjent może np. czuć wieczne, niegasnące pragnienie. Patologicznie wzmożone pragnienie (o podłożu zarówno psychicznym jak i chorobowym wywołane jest np. cukrzycą) zwane jest polidypsją.

U kogo występuje choroba?

Zauważano, że u osób cierpiących na schizofrenię, hiponatremia często wywoływana jest przez syndrom SIADH [2] (o którym niżej). Statystyki mówią, że aż 4% osób ze schozofrenią, może cierpieć na hiponatremie.

Schorzenie pojawia się przy niektórcych kuracjach lekowych (np. furosemidem), które mogą zaburzyć wydalanie wody i doprowadzić do obniżenia poziomu sodu w surowicy krwi.

Hiponatremia pojawia się też u osób chorujących na anoreksję, z powodu niedoboru elektrolitów w ciele. Bywa, że mają ją pacjenci bipolarni (chorzy na chorobę aktywną dwubiegunową) lub osoby zmagające się z depresją psychotyczną.

Należy pamiętać jednak, że picie wody w odpowiednich ilościach (2 do 2,5 litra dziennie [3], jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu i zrównoważonego rozwoju człowieka

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Perestrelo, J., & Teixeira, B. (2016). Psychogenic polydipsia and hyponatremia – A side effect of psychosis: a review with a case report. Jornal Brasileiro de Psiquiatria, 65(3), 300–303. doi:10.1590/0047-2085000000135
    [2] Yamashiro M, Hasegawa H, Matsuda A, Kinoshita M, Matsumura O, Isoda K, Mitarai T: A Case of Water Intoxication with Prolonged Hyponatremia Caused by Excessive Water Drinking and Secondary SIADH. Case Rep Nephrol Urol 2013;3:147-152. doi: 10.1159/000357667
    SIADH: Syndrome of Inappropriate Antidiuretic Hormone Secretion (SIADH) na emedicine.medscape.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(0)
Komentarze