Zaloguj
Reklama

Czy kobiety w ciąży powinny bać się dentysty?

Autorzy: Informacja prasowa: Biuro Prasowe Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna
Wizyta u dentysty
Fot. ojoimages
Wizyta u dentysty
(5)

Kobiety w ciąży panicznie boją się wizyt u stomatologów, uznając leczenie zębów za ryzykowne dla dziecka. To błąd. Odpowiednio przeprowadzone zabiegi są całkowicie bezpieczne, a wzmożona pielęgnacja zębów jest niezbędna do zachowania ich w dobrej kondycji. Bo nieprawdą jest, że z każdym dzieckiem traci się jeden ząb.

Reklama

Dlaczego warto zadbać o zęby w czasie ciąży?

Powody są dwa i powinny wystarczyć każdej odpowiedzialnej mamie. Przede wszystkim wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej są groźne dla płodu. Po drugie, regularna i odpowiednia pielęgnacja zębów uchroni mamy przed przykrymi dolegliwościami oraz poprawi ich nastrój. Zapalenie dziąseł, którego doświadcza wg różnych źródeł od 10% do nawet połowy kobiet w ciąży, ma niekorzystny wpływ na zdrowie dziecka.

 - Bakterie, które namnażają się w zainfekowanych dziąsłach przenikają do krwioobiegu.  Razem z krwią wędrują do macicy, gdzie powodują produkcję hormonu zwanego prostaglandyną. To ona odpowiedzialna jest za przedwczesne porody. Stan zapalny w organizmie może spowodować także niedobór masy dziecka lub stan przedrzucawkowy. Warto wspomnieć również o próchnicy, która jest chorobą zakaźną. Dzieci mogą zarazić się od mam chociażby poprzez kontakt z tą samą łyżeczką do jedzenia - tłumaczy dr n. med. Mariusz Duda, właściciel Duda Clinic w Katowicach.

Ciąża niszczy zęby?

Ten mit należy w końcu skutecznie obalić. Podczas ciąży funkcjonowanie organizmu zmienia się diametralnie. Poziom niektórych hormonów wzrasta, w tym progesteronu, którego ilość w organizmie zwiększa się o 10 procent. Powoduje to rozwój bakterii m.in. w jamie ustnej. Układ odpornościowy, który w czasie ciąży pracuje zupełnie inaczej, może nie radzić sobie z infekcją. Tak dochodzi do jednej z najczęstszych, stomatologicznych dolegliwości ciążowych – zapalenia dziąseł. Objawia się ono zmianą koloru dziąseł oraz krwawieniem przy szczotkowaniu. Tych objawów nie wolno ignorować. Podobnie, jak należy zwrócić uwagę na wszelkiego rodzaju guzki. 

- Do osłabienia zębów przyczyniają się również mdłości i wymioty, które czasem nękają przyszłe mamy. Erozję szkliwa powodują kwasy żołądkowe. Ważne, by nie szczotkować zębów bezpośrednio po wymiotach, ponieważ to nasila działanie kwasów – tłumaczy dr Duda i radzi, by najpierw przepłukać usta specjalnym płynem lub wodą.

Czy kobieta w ciąży powinna iść do dentysty?

Powinna! Mitem jest, że ciążą uniemożliwia leczenie stomatologiczne, jako niebezpieczne dla płodu. W drugim trymestrze ciąży mogą odbywać się tak poważne zabiegi, jak ekstrakcja zęba. Nie ma również przeciwwskazań do wypełniania zębów, pod warunkiem, że zastosowane będą specjalne plomby.
- Również stosowane obecnie znieczulenia miejscowe nie stanowią zagrożenia dla ciąży. W razie konieczności istnieje możliwość leczenia kanałowego. Nie zaleca się wykonywania zdjęć rentgenowskich kobietom w ciąży, ale długość kanałów korzeniowych można zbadać endometrem – dodaje dr Duda. W przypadku bólu zęba lub krwawiących dziąseł wizyta w gabinecie stomatologicznym to obowiązek, wynikający z troski o dziecko. 

Dr n. med. Mariusz Duda jest uznanym stomatologiem, specjalistą w dziedzinie implantologii i chirurgii stomatologicznej. Działa aktywnie na forum międzynarodowych stowarzyszeń implantologicznych, jest współzałożycielem i aktualnym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Implantologicznego oraz wiceprezydentem ICOI - International Congress of Oral Implantologists a także wiceprezydentem DGOI - Deutsche Gesellschaft für Orale Implantologie na Polskę.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze