Zaloguj
Reklama

Czy glony mogą tworzyć opatrunki?

Rana na nodze
Fot. medforum
Rana na nodze
(0)

Opatrunki z glonów? Nie, to nie science fiction! Naukowcy przyjrzeli się okrzemkom, które najprawdopodobniej zrewolucjonizują sposoby leczenia ran, odleżyn i infekcji skórnych.

Reklama

Odleżyny, trudno gojące się rany czy oporne w leczeniu infekcje skórne – to właśnie w leczeniu tych schorzeń skóry mogą przydać się okrzemki. Projekt naukowy BIOG-NET, realizowany przez profesora Bogusława Buszewskiego z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, może zrewolucjonizować leczenie. Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej przekazała na badania 21 milionów złotych. Na czym polega fenomen okrzemków? Te niepozorne jednokomórkowe algi żyją w środowiskach wodnych na całej kuli ziemskiej. Ich szkielet może stanowić nowatorski materiał do tworzenia innowacyjnych opatrunków, które mogą znaleźć zastosowanie w medycynie.

Dzięki niepowtarzalnej strukturze okrzemki mogą zostać wykorzystane jako tzw. biokompozyty, które będą mogły nie tylko lepiej pochłaniać substancje, ale również uwalniać substancje lecznicze, co niewątpliwie przyczyni się do przyspieszenia leczenia trudno gojących się ran, odleżyn lub infekcji skórnych. W projekt BIOG-NET zaangażowani są naukowcy aż z 6 ośrodków naukowych. Trzymamy kciuki za szybką komercjalizację owocnych wyników badań!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze