Zaloguj
Reklama

Czy chrapanie może być przyczyną niedotlenienia?

Chrapanie
Fot. panthermedia
Chrapanie
(0)

Chrapiesz? Uwaga, możesz mieć problem z … niedotlenieniem organizmu! Jak się objawia niedotlenienie i czy jest groźne?

Reklama

Chrapanie – kto z nas nie słyszał, jak najbliżsi chrapią? Okazuje się, że chrapanie to poważny problem medyczny, który związany jest z tzw. bezdechem śródsennym. Uporczywe chrapanie to problem blisko 25% populacji, 45% dorosłych chrapie od czasu do czasu. Chrapanie powstaje na skutek wibracji podniebienia miękkiego.

Powodem chrapania jest nadmiernie wiotkie bądź przerośnięte podniebienie miękkie, choć mogą nimi być przerośnięte migdałki podniebienne, skrzywiona przegroda nosowa czy polipy nosa. Niezwykle groźny jest tzw. bezdech śródsenny, w czasie którego podniebienie zapada się, blokując przepływ powietrza w drogach oddechowych. Skutkiem jest spłycenie oddechu, a w konsekwencji niedotlenienie. Objawami tej przypadłosci są m.in. senność i zmęczenie w ciągu dnia, na które skarży się ok. 4% dorosłych.

Uwaga! Chrapanie da się wyleczyć! Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy, czyli określenie, co jest przyczyną powstawania chrapania. W przypadku, gdy przyczyną chrapania są przerośnięte migdałki czy przerost nasady języka, niezbędne jest przeprowadzenie zabiegu operacyjnego. Pamiętajmy – chrapanie to dolegliwość, która może przyczynić się do niedotlenienia! Nie bagatelizujmy jej!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze