Zaloguj
Reklama

Czescy naukowcy opracowali nowy rodzaj papieru, który niszczy wirusy i bakterie

Dokumenty
Fot. Shutterstock
Dokumenty
(0)

Czescy naukowcy opracowali nowy rodzaj papieru, który zabija bakterie, wirusy i drożdże. Wybrali technologię, której podobni producenci papieru jeszcze nie stosowali. Zdaniem naukowców z Akademii Nauk Republiki Czeskiej (AV) nowa procedura poprawia jakość produktu, który nazwali „papierem antycovidowym”, ponieważ skutecznie niszczy nowy typ koronawirusa. 

Reklama

Stosowanie specjalnego papieru może zmniejszyć ryzyko infekcji w przyszłości podczas obsługi banknotów, papierów wartościowych i różnych dokumentów. Nadaje się również do archiwizacji – powiedzieli przedstawiciele AV.

Eksperci pracowali nad stworzeniem papieru antybakteryjnego przez pięć lat. 

Jak to działa?

Zdaniem naukowców nowością produktu jest specjalnie opracowany wypełniacz. Utrwalane są tam nanostrukturalne kompleksy cynku i srebra, które są neutralizowane i wychwytywane przez wirusy, bakterie i drożdże, ale jednocześnie nie są uwalniane z papieru i dzięki temu są bezpieczne dla ludzkiej skóry. Kompleksy te można utrwalić również na innych materiałach, takich jak tkaniny. 

Według Akademii Nauk ludzie będą mogli używać „papieru antycovidowego” do zwykłych prac biurowych, w tym różnych metod drukowania. Powierzchnia nie oślepia, dlatego nadaje się do czytania, pisania oraz można ją pokolorować. Może być również stosowany w służbie zdrowia jako materiał profilaktyczny, a także w innych miejscach pracy o podwyższonym ryzyku zakażeń.

Autor badania podkreślił, że prace rozpoczęły się lata temu w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. 

To nie jest coś, co byśmy wymyślili i chcielibyśmy skomercjalizować, ale na odwrót. Rynek zażądał tego artykułu, zareagowaliśmy na niego i opracowaliśmy go – powiedział Jiří Sobek z Instytutu Procesów Chemicznych (ÚCHP). Dodał, że wkrótce ruszy produkcja około 10-20 ton tego papieru, który posłuży za próbki.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze