Zaloguj
Reklama

Czarne ślady po noszeniu biżuterii - czy to alergia?

Biżuteria
Fot. pantherstock
Biżuteria
(0)

Piękna, modna biżuteria uzupełnia każdą stylizację. Zdarza się jednak, że po zdjęciu pierścionka czy kolczyków na skórze obserwujemy czarne lub zielonkawe ślady. Co to oznacza?

Reklama

Reakcja naszej skóry zależy od wielu czynników - m.in. od tego, z jakim metalem wchodzącym w skład biżuterii ma kontakt. Wiele osób sygnalizuje, że złota biżuteria powoduje u nich swędzenie lub pojawienie się zabarwień skóry. Okazuje się, że nie musi to być objaw choroby a reakcja hormonalna organizmu.

Oczywiście, zawsze warto co jakiś czas wykonywać podstawowe badanie krwi żeby wykluczyć zmiany chorobowe, jednak w większości przypadków zmiany koloru skóry pod biżuterią wynikają ze zmian hormonalnych. Inną przyczyną mogą być …używane kosmetyki.

Warto więc zwrócić uwagę na codzienną pielęgnację - czym myjemy ciało, jakich kremów czy balsamów używamy. Tlenek cynku, który jest składnikiem wielu kosmetyków wchodzi w reakcję chemiczną pozostawiając na ciele charakterystyczne ślady. Duży wpływ ma również jakość biżuterii - wykonana z materiałów słabej jakości, „podróbek” przyczynia się do szybszego utleniania i pozostawiania charakterystycznego odbarwienia na skórze. Warto sięgać po srebro rodowane - wolniej ulega reakcjom chemicznym, które powodują zmiany na skórze.

Ciemne zabarwienie skóry może być również oznaką uczulenia na nikiel, który również używany jest do produkcji biżuterii. W takiej sytuacji należy rozważyć zaprzestanie noszenia biżuterii z niklem. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze