Zaloguj
Reklama

Cukrzyca typu 2 a niski poziom testosteronu u mężczyzn?

Ciężka praca fizyczna
Fot. Shutterstock
Ciężka praca fizyczna
(0)

Cukrzyca jest bardzo często spotykaną, podstępną chorobą, która dotyka nie tylko kobiety ale także mężczyzn i dzieci. Początkowe badania dotyczące rozwoju tej choroby skoncentrowano na skupiskach trzustki - wyspach Langerhansa. Dziś wiemy, że za rozwój cukrzycy typu 2 u mężczyzn może być odpowiedzialny jeden z hormonów, a dokładnie testosteron. Jaka jest zależność pomiędzy niskim poziomem testosteronu u mężczyzn a rozwojem cukrzycy typu 2? Jak testosteron reguluje poziom cukru we krwi?

Reklama

Testosteron to podstawowy męski hormon płciowy. Należy on do grupy androgenów i jest produkowany przez komórki miąższowe Leydiga w jądrach. Co ważne jego śladowe ilości produkowane są przez łożysko, jajniki oraz korę nadnerczy. We krwi niewielka ilość testosteronu występuje w wolnej postaci. Większość jest związana z jednym z białek transportowych o nazwie SHBG. Hormon ten jest aktywny biologicznie po związaniu z receptorami dla hormonów sterydowych obecnych w cytoplazmie oraz jądrze komórek efektorowych.


Cukrzyca typu 2 nazywana inaczej cukrzycą wieku dorosłego bądź insulinozalżną. Jest to jednak z chorób metabolicznych, którą charakteryzuje wysokie stężenie glukozy we krwi, ale także oporność na insulinę. Objawami charakterystycznymi dla tej choroby są m.in.: nadmierne zwiększenie łaknienia oraz pragnienie ale także częstomocz. Ten typ cukrzycy stanowi około 90% wszystkich przypadków choroby. Leczona jest ona poprzez wprowadzenie diety niskoglikemicznej, zwiększenie wysiłku fizycznego, a następnie leki np. insulina oraz metformina.

Testosteron to najważniejszy męski hormon, który pełni wiele kluczowych kwestii w organizmie.

Poza kluczowymi kwestiami związanymi z:

 

  • Rozwojem pierwszorzędowych cech płciowych,
  • Rozwojem drugorzędowych cech płciowych,
  • Odpowiednim libido,
  • Prawidłową masą mięśniową (jej rozwojem oraz ukształtowaniem).


Testosteron w znaczący sposób reguluje także gospodarkę energetyczna oraz metabolizm organizmu. Badania naukowe przeprowadzone przez dr Francka Mauvais-Jarvis (Tulane, University School of Medicine) pokazują, że niski poziom testosteronu jest skorelowany z cukrzycą typu 2 u mężczyzn. Co ważne reguluje on poziom cukru we krwi, na skutek wyzwalania podstawowych mechanizmów sygnalizacji w wysepkach Langerhansa. Naukowcy do swoich badań wykorzystali hodowlane samce myszy. Pozbawione one były receptorów androgenicznych w komórkach beta wysp trzustki.

Grupę kontrolną stanowiły myszy z tym receptorem. Jednoznacznie wykazano, że osobniki nieposiadające receptorów androgenicznych prezentowały zmniejszenie wydzielania insuliny- tej prowadzącej do nietolerancji glukozy. W swoich badaniach naukowcy podawali także testosteron, bezpośrednio do ludzkich komórek wysepek Langerhansa (wcześniej traktowanych inhibitorami receptorów androgenicznych).

Komórki te wykazały zmniejszoną produkcję insuliny w stosunku do komórek, w których nie brakowało receptorów testosteronu. Na podstawie tych badań wysunięto przypuszczenie, że testosteron wzmacnia wpływ tego hormonu na komórki trzustki.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze