Zaloguj
Reklama

Coraz więcej osób chorych na gruźlicę

Choroby płuc
Fot. Panthermedia
Choroby płuc
(0)

Najnowsze doniesienia naukowe, ale także obserwacje lekarzy specjalistów - pulmonologów, jednoznacznie wskazują na to, że coraz więcej osób choruje na gruźlicę płuc. Niestety u wielu pacjentów wykrywana jest ona całkowicie przypadkowo w bardzo zaawansowanym stadium. Przyczyną tego stanu rzeczy jest brak badań profilaktycznych. Co wiemy o gruźlicy płuc? Dlaczego osób chorych jest coraz więcej?

Reklama

Kiedyś gruźlica nazywana była „chorobą biedaków”. Dziś wiemy, że zachorować na nią może tak naprawdę każdy. Wśród osób najbardziej narażonych na zachorowanie znajdują się:

  1. Dzieci pomiędzy 10-tym a 15-stym rokiem życia
  2. Osoby niedożywione, z dużymi brakami witaminowymi
  3. Osoby w podeszłym wieku
  4. Diabetycy

Należy tutaj także pamiętać o pacjentach cierpiących na wrzody żołądka i dwunastnicy, ale także o palaczach czy narkomanach. Bardziej podatni są także alkoholicy. Od dłuższego czasu panował pogląd, że przypadków zachorowań na gruźlicę jest coraz mniej. Nic mylnego, najnowsze doniesienia mówią o tym, że każdego roku umiera na nią w Polsce prawie 1000 osób.

Gruźlica wywoływana jest przez bakterie gram - dodatnie o nazwie Mycobacterium tuberculosis i zaliczana jest do chorób zakaźnych. Należy jednak pamiętać o tym, że zakażenie nie jest jednak równoznaczne z zachorowaniem. Tak naprawdę choroba rozwija się u około 10 procent osób zakażonych. Zawsze wymaga specjalistycznego leczenia farmakologicznego, ale także wprowadzenia właściwych nawyków żywieniowych.
W ostatnim czasie tj. od 2011 roku wzrasta liczba osób chorujących na gruźlicę. W porównaniu z innymi krajami w Polsce zachorowalność ta jest naprawdę bardzo wysoka.

W chwili obecnej wyróżnia się następujące rodzaje gruźlicy:

  • pierwotna, o tzw. przebiegu bezobjawowym. Objawy przypominają zwykłą grypę i po pewnym czasie ustępują samoistnie. Na zdjęciach RTG widoczne są zwapnienia płuc, jako objaw przebytej choroby
  • popierwotna, która jest wynikiem uaktywnienia się, uśpionych w organizmie prątków
  • pozapłucna, która zajmuje węzły chłonne, kości, stawy, osierdzie oraz układ moczowy
  • prosówkowa, która rozwija się na skutek rozsiewu prątków. Jest jedna z najczęściej występujących postaci.

Objawami charakterystycznymi dla gruźlicy są m.in.: osłabienie, zmęczenie, senność, stany podgorączkowe, częste nocne poty, ale także kaszel (w pierwszych etapach choroby jest on suchy wraz z jej rozwojem pojawia się plwocina (z odksztuszaniem)). Wiele osób uskarża się także na bóle w klatce piersiowej, spadek wagi ciała oraz krwioplucie (charakterystyczne w ostrym stadium choroby).

W celu zdiagnozowania pacjenta z podejrzeniem gruźlicy wykonywane są: prześwietlenie płuc, odczyn tuberkulinowy oraz badanie bakteriologiczne plwociny. Terapia gruźlicy trwa minimalnie pól roku, przy czym osoby chore - prątkujące, muszą przebywać w szpitalu - odizolowane. Włączane są najczęściej trzy bądź cztery antybiotyki w tym: streptomycyna, rifampicyna oraz pirazynamid. Kluczową kwestię odgrywa także prawidłowe odżywianie (dieta bogata w świeże warzywa i owoce, pełne ziarna zbóż oraz produkty wysokobiałkowe).

Pamiętajmy o tym by nigdy nie bagatelizować pierwszych, niepokojących objawów. Warto także profilaktycznie udać się na RTG płuc i badanie do pulmonologa, gdy męczy nas kaszel.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze