Zaloguj
Reklama

Coraz więcej nowych wykryć groźnych chorób zakaźnych

Autorzy: Fundacja Watch Healthcare, informacja prasowa
Strzykawka
Fot. medforum
Strzykawka
(0)

W Polsce szybko rośnie liczba osób leczonych z powodu HIV oraz wirusowych zapaleń wątroby typu B i C. Niestety nie wszyscy oni mają dostęp do nowoczesnych metod leczenia.

Reklama

Polska ochrona zdrowia wciąż nie zapewnia pacjentom odpowiedniego dostępu do nowoczesnego leczenia wielu chorób zakaźnych. Zdaniem ekspertów zgromadzonych na organizowanym przez Fundację Watch Health Care seminarium „Innowacje w leczeniu chorób zakaźnych – ocena dostępności w Polsce”, dużą część winy za to ponosi nie w pełni kompetentny aparat państwowy.

Zakażenia HIV oraz wirusowymi zapaleniami wątroby typu B i C, zakażenia szpitalne, choroby pochodzące z egzotycznych krajów, zawsze groźna grypa, a nawet nieco już zapomniana, choć nadal bardzo niebezpieczna gruźlica – choroby zakaźne to wciąż ogromny problem polskiej i światowej ochrony zdrowia. Wprawdzie, jak podkreśla dr hab. n. med. Andrzej Horban, przewodniczący Komitetu Naukowego seminarium Fundacji Watch Health Care, dzięki szczepieniom i lepszemu działaniu służby zdrowia oraz poprawie infrastruktury (oczyszczalnie ścieków) w Polsce zanikają tzw. klasyczne choroby zakaźne, ale liczba wykrytych zakażeń groźnymi dla życia HIV, HCV, czy HBV rośnie. A nakłady na leczenie osób zakażonych wyraźnie za tym nie nadążają.

Statystyki nie napawają optymizmem. Wprawdzie dane podsumowujące rok 2011 nie są jeszcze dostępne, ale eksperci zgodnie szacują, że po raz pierwszy w historii Polski przekroczona została granica 1000 nowo wykrytych zakażeń HIV w ciągu jednego roku. Łącznie od początku lat 80. O zakażeniu tym wirusem dowiedziało się ponad 14 tys. Polaków, ale lekarze oceniają, że w rzeczywistości zakażonych jest około 25-30 tysięcy.

To samo dotyczy WZW typu C. Liczebność grupy zakażonych HCV z innych populacji europejskich wynosi ok. 1,9 proc. całego społeczeństwa. W Polsce dawałoby to ponad 700 tysięcy osób. Tyle, że o zakażeniu tym wirusem wie w naszym kraju około 10 procent osób, które powinny się leczyć. Pozostali nie robili nigdy badań w kierunku wirusowego zapalenia wątroby. A przecież zarówno HIV, jak i HCV – nieleczone – mogą prowadzić i często prowadzą do przedwczesnej śmierci.

Eksperci uczestniczący w seminarium podkreślają wprawdzie, że w ostatnich latach liczba nowych wykryć HIV, HCV, czy HBV – wirusowego zapalenia wątroby typu B - rośnie, ale, choć jest to dobra wiadomość z punktu widzenia medycyny, to z punktu widzenia finansów NFZ – fatalna. Więcej świadomych zakażenia chorych oznacza, większe wydatki na ich leczenie. A na to brakuje pieniędzy.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze