Zaloguj
Reklama

Co wpływa na powstanie hemoroidów?

Problemy jelitowe
Fot. panthermedia
Problemy jelitowe
(0)

Hemoroidy to problem z którym zmaga się duża liczba osób. Znajdują się one na samym końcu przewodu pokarmowego, to poduszki wypełnione krwią, które powodują ból, swędzenie, a czasem krwawienie w przypadku obrzęku. Objawy można usunąć lekami bez recepty, ale cięższe postacie wymagają operacji.

Reklama

Naukowcy od dziesięcioleci rozważali czynniki, które mogą wpływać na rozwój hemoroidów. Należą do nich na przykład siedzący tryb życia, otyłość, zmniejszone spożycie błonnika pokarmowego, spędzanie dodatkowego czasu w toalecie lub wysilanie się, aby się opróżnić. 

Najnowsze badanie pokazało, że również predyspozycje genetyczne mogą wpływać na powstawanie hemoroidów

Złożony problem genetyczny

Naukowcy zbadali miliony zmian DNA w genomie 218 920 pacjentów i 725 213 zdrowych ludzi pochodzenia europejskiego z biobanków. Odkryli 102 nowe obszary genomu, które stwarzają ryzyko wystąpienia choroby hemoroidalnej.

Odkryli, że te geny wpływają głównie na naczynia krwionośne i tkanki przewodu pokarmowego - razem biorą udział w kontroli pracy mięśni gładkich i rozwoju struktur w jelicie. 

Badanie to sugeruje, że choroba hemoroidalna jest spowodowana dysfunkcją mięśni gładkich, nabłonka i tkanki łącznej - wyjaśnia jeden z autorów badania, Dr Zhen.

Badanie było częścią ogólnoświatowej analizy koordynowanej przez profesora Andre Franke z Kilonii w Niemczech i profesora Mauro D’Amato z Bilbao. 

Nasze wyniki pokazują udział kilku procesów biologicznych i szlaków w chorobach hemoroidalnych. Może to pomóc w znalezieniu alternatywnych opcji leczenia, które pozwolą rozwiązać te problemy - powiedział profesor D'Amato.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze