Zaloguj
Reklama

Co wiemy o mikroorganizmach VBNC?

Budowa DNA
Fot. medforum
Budowa DNA
(0)

VBCN inaczej ang. viable but not culturable to grupa mikroorganizmów środowiskowych (w znacznej większości), których niestety nie jesteśmy w stanie wyhodować. Najlepiej jak dotąd opisanym i znanym patogenem VBNC jest Mycobacterium tuberculosis.

Reklama

Pomimo podjętych w różnych laboratoriach prób, zastosowaniu najnowszych podłoży, modyfikacji genetycznych nie udało się ich namnożyć i hodować w warunkach laboratoryjnych mikroorganizmów VBNC. Próby te podejmowane są od prawie 10 lat. Przeprowadzone jak dotąd próby hodowlane pokazują, że „naturalne” formy VBNC znacznie różnią się od tych hodowlanych. Mowa tutaj o różnicach w budowie ściany komórkowej, ekspresji genów, morfologii komórkowej, odporności na stres oraz czynniki fizyczne czy zdolności do wirulencji.

Wykazano także, że niektóre szczepy/ formy VBNC posiadają dolność do wirulencji co niestety stanowi znaczący problem z punktu widzenia klinicznego. W takim przypadku szybkie zdiagnozowanie infekcji nie jest możliwe przy zastosowaniu powszechnie dostępnych metod.  W chwili obecnej poszukiwane są szybkie i sprawne metody detekcji patogenów VBNC.

 

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze