Zaloguj
Reklama

Co i jak zażywać, gdy odczuwasz ból? Krótki poradnik zażywania leków przeciwbólowych

Autorzy: mgr Edyta Zyromska
Różne rodzaje tabletek
Fot. panthermedia
Różne rodzaje tabletek
(0)

Czy leki przeciwbólowe można łykać bezkarnie, gdy tylko odczujemy ból? Jak wygląda kwestia łączenia leków przeciwbólowych zawierających różne substancje czynne?

Reklama

Ból towarzyszy każdemu – ból zęba, głowy, ręki, nerwobóle… Ten nieprzyjemny dla nas stan staramy się jak najszybciej zniwelować, aby jak najprędzej poczuć ulgę. Wtedy sięgamy po leki przeciwbólowe.

Do najczęściej stosowanych i powszechnie dostępnych leków przeciwbólowych zalicza się preparaty zawierające w swoim składzie:

 • paracetamol – wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie uszkadza błony śluzowej żołądka, nie hamuje agregacji płytek krwi. We krwi osiąga maksymalne stężenie po około godzinie, a jego działanie utrzymuje się ok. 4-6 godzin.
 • ibuprofen – zaliczany jest do leków przeciwzapalnych, pochodnych kwasu propionowego. Ibuprofen wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Skutecznie niweluje stan zapalny. Wchłania się w żołądku i jelicie cienkim. Osiąga maksymalne stężenie po około godzinie od podania. Co ważne – przenika przez łożysko, stąd nie jest zalecany do stosowania przez kobiety ciężarne.
 • naproksen sodowy – zaliczany jest do tzw. niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Z chemicznego punktu widzenia naproksen sodowy jest pochodną kwasu propionowego, która wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Szybko się wchłania – maksymalne stężenie osiąga po około godzinie od podania, utrzymuje się w organizmie nawet do 13 godzin.
 • kwas acetylosalicylowy – zaliczany jest do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, które wykazują działanie przeciwgorączkowe, przeciwbólowe i przeciwzapalne. Kwas acetylosalicylowy wchłania się w jelicie cienkim, zaczyna działać po ok. 30 min. po spożyciu. Czas działania to około 4-6 godzin po przyjęciu.
 • meloksykam – jest pochodną kwasu enolowego, który – podobnie jak wyżej wymienione związki – wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. Maksymalne stężenie meloksykamu w organizmie odnotowuje się po ok. 5 godzinach od przyjęcia leku.
 • ketoprofen – niesteroidowy lek przeciwzapalny zaliczany do pochodnych kwasu propionowego. Wykazuje bardzo silne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ketoprofen hamuje agregację płytek krwi, bardzo dobrze wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie ketoprofenu we krwi osiąga się po około 90 minutach od przyjęcia leku. Ketoprofen przenika przez łożysko oraz dostaje się do mleka.

Jak prawidłowo przyjmować leki przeciwbólowe?

Pamiętajmy, aby jednocześnie nie przyjmować różnych leków przeciwbólowych. Przykładowo odstęp między dawkowaniem paracetamolu a ibuprofenu powinien wynosić około 6 godzin. Terapia bólu i gorączki to ogromne wyzwanie zwłaszcza w aspekcie pediatrycznym. Stosowanie odpowiedniej przerwy pomiędzy podaniem ibuprofenu a paracetamolu pozwalało na skuteczniejsze obniżanie gorączki u dzieci niż stosowanie wyłącznie jednego preparatu. Zastosowanie substancji przeciwbólowych, które wykazują różne mechanizmy działania, pozwala na szybsze złagodzenie bólu czy zbicie gorączki. Przykładowo paracetamol można stosować zamiennie z kodeiną, jednak nie można z lekami zawierającymi metamizol. 

Prawidłowe przyjmowanie leków przeciwbólowych powinno być poprzedzone:

 • przeczytaniem ulotki,
 • w razie wątpliwości – rozmowa z lekarzem/farmaceutą.

Pamiętajmy, że nadmierne przyjmowanie leków przeciwbólowych lub łączenie ich ze sobą/innymi lekami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Wszystkie leki przeciwbólowe mogą wywołać skutki uboczne o charakterze lekkim jak nudności czy bóle głowy, aż do ciężkich powikłań. Bezwzględnie, przed sięgnięciem po jakikolwiek lek o charakterze przeciwbólowym, warto przeczytać ulotkę.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • Woroń J.: Leki złożone w farmakoterapii bólu. Paracetamol i tramadol. „Geriatria 2011”, nr 5, s. 30-33.
  Bailey E., Worthington H.V., van Wijk A., Yates J.M., Coulthard P., Afzal Z.: Ibuprofen and/or paracetamol (acetaminophen) for pain relief after surgical removal of lower wisdom teeth. „Cochrane Database of Systematic Reviews” 2013/12, no. 12.

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze