Zaloguj
Reklama

Chroń swoje oczy przed promieniowaniem UV

Autorzy: AM ART-MEDIA AGENCJA PR
Słońce, radość
Fot. ojoimages
Słońce, radość
(0)

Promienie UV są szkodliwe dla naszej skóry, o tym wiemy wszyscy. Ale równie groźne są także dla naszych oczu. Intensywne promieniowanie ultrafioletowe (UV) uszkadza wrażliwe elementy oczu, co może w efekcie wpłynąć na nasz wzrok.

Reklama

Wiele badań wykazało, iż wpływ promieniowania UV kumuluje się w czasie i może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób oczu w późniejszym wieku. Rozwiązaniem pozostają okulary z odpowiednim filtrem UV, ale i one mogą nie stanowić dostatecznej ochrony. Promienie słoneczne docierają do naszych oczu z boków, od góry i dołu, i mogą powodować uszkodzenia. Dodatkową ochronę dla osób z wadą wzroku w takim przypadku mogą stanowić soczewki kontaktowe z filtrem UV, które chronią wzrok nawet w pochmurne dni, gdy zazwyczaj nie używamy okularów przeciwsłonecznych.


Warto też pamiętać, że źródłem niebezpiecznego promieniowania jest nie tylko bezpośrednie światło słoneczne. Aż 80 proc. promieni UV odbija śnieg, około 15 proc. suchy piasek, a fale morskie około 25 proc. Trawa, ziemia czy woda, odbijają mniej niż 10 proc,ale przy długiej ekspozycji nawet to może być szkodliwe dla oka.

Promienie UV są niebezpieczne dla wszystkich, ale szczególnie narażone na ich skutki są dzieci. Wynika to m.in. z faktu, że dzieci mają większe źrenice, a także dłużej przebywają na słońcu, przez co są bardziej narażone. Szacuje się, że roczna dawka promieniowania UV, na które narażone są dzieci jest trzy razy większa niż w przypadku dorosłych.– mówi dr n. med. Arleta Waszczykowska.


Chociaż soczewki kontaktowe z filtrem UV zapewniają niezwykle ważną dodatkową ochronę nie należy ich postrzegać jako samodzielnego rozwiązania. Należy zawsze nosić je w połączeniu z wysokiej jakości okularami, z filtrem UV oraz kapeluszem z szerokim rondem.
 

Reklama
(0)
Komentarze