Zaloguj
Reklama

Choroby związane z otyłością

Autorzy: Ewa Chodkowska
Nadwaga u mężczyzn
Fot. Pantherstock
Nadwaga u mężczyzn
(5)

Otyłość stała się chorobą cywilizacyjną XXI wieku. Mimo wielu ostrzeżeń lekarzy problem ten wciąż rośnie. Otyłość to nie tylko zły wygląd fizyczny, ale również wiele problemów związanych ze zdrowiem.

Reklama

Największy problem otyłości społeczeństwa odnotowuje się w USA. Z badań przeprowadzonych wynika, że nadwagę stwierdzono aż u 67% osób. Otyłość znacznie zwiększa ryzyko zgonu z powodu choroby niedokrwiennej serca.

U osób borykających się z nadwagą nie tylko wzrasta ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej i zawału serca, ale również nadciśnienia tętniczego, cukrzycy, hipercholesterolemii niskiego stężenia frakcji HDL 0 cholesteroli. Z tego względu, główną profilaktyką u osób u których występują te problemy jest zmniejszenie masy ciała.

Nadwaga utrudnia przebieg wielu operacji oraz gojenie się ran po operacji. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca pacjentom redukcję masy ciała przed operacją. Otyłość zmienia rozmieszczenie leków w organizmie. Chorzy z nadwagą powinni otrzymywać wyższe dawki leków, szczególnie tych których dawka jest przeliczana na kilogram masy ciała. Należy brać pod uwagę również fakt, że otyłość utrudnia przeprowadzenie niektórych badań diagnostycznych wymagających specjalnych sprzętów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Otyłość jako czynnik ryzyka choroby niedokrwiennej serca- diagnostyka i leczenie. Marek Kośmicki. Przewodnik Lekarza.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze