Choroba niedokrwienna serca u kobiet

Choroby niedokrwienne serca częściej dotyczą płci męskiej, niż kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej występuje u osób powyżej 55. roku życia.
Specyficzne objawy dławicy piersiowej u kobiet oraz niższa wartość badań nieinwazyjnych stanowią duże utrudnienie w diagnostyce. Z tego powodu wiele chorób wieńcowych serca u kobiet kończy się zgonem. Jest to sygnał, aby kobiety powinny wnikliwiej badać się w kierunku choroby niedokrwienia serca.
W większości przypadków choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe. U osób chorych na miażdżycę w ścianie naczyń wieńcowych i innych tętnic zaczynają odkładać się blaszki miażdżycowe, które utrudniają transport krwi do serca. Czynnikami przyspieszającymi rozwój miażdżycy jest palenie papierosów, podwyższony poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze.
Podwyższenie poziomu cholesterolu w szczególności frakcji LDL i obniżenie HDL- cholesterolu stanowią główne czynniki ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca. Należy pamiętać, że stosowanie doustnej antykoncepcji jest związane ze zwiększonym ryzykiem żylnej i tętniczej zatorowości zakrzepowej.
Piśmiennictwo
Źródło tekstu:
- Choroba niedokrwienna serca u kobiet- problemy diagnostyki i terapii. Marek Kośmicki. Przewodnik Lekarza.
Kategorie ICD:
- Choroby niedokrwienne serca
- Ostra choroba niedokrwienna serca, nie określona
- Przewlekła choroba niedokrwienna serca