Zaloguj
Reklama

Choroba niedokrwienna serca u kobiet

Autorzy: Ewa Chodkowska
Serce
Fot. Pantherstock
Serce
(5)

Choroby niedokrwienne serca częściej dotyczą płci męskiej, niż kobiet. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta wraz z wiekiem i najczęściej występuje u osób powyżej 55. roku życia.

Reklama

Specyficzne objawy dławicy piersiowej u kobiet oraz niższa wartość badań nieinwazyjnych stanowią duże utrudnienie w diagnostyce. Z tego powodu wiele chorób wieńcowych serca u kobiet kończy się zgonem. Jest to sygnał, aby kobiety powinny wnikliwiej badać się w kierunku choroby niedokrwienia serca.

W większości przypadków choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe. U osób chorych na miażdżycę w ścianie naczyń wieńcowych i innych tętnic zaczynają odkładać się blaszki miażdżycowe, które utrudniają transport krwi do serca. Czynnikami przyspieszającymi rozwój miażdżycy jest palenie papierosów, podwyższony poziom cholesterolu oraz nadciśnienie tętnicze.

Podwyższenie poziomu cholesterolu w szczególności frakcji LDL i obniżenie HDL- cholesterolu stanowią główne czynniki ryzyka choroby wieńcowej i zawału serca. Należy pamiętać, że stosowanie doustnej antykoncepcji jest związane ze zwiększonym ryzykiem żylnej i tętniczej zatorowości zakrzepowej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Choroba niedokrwienna serca u kobiet- problemy diagnostyki i terapii. Marek Kośmicki. Przewodnik Lekarza.

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze