Zaloguj
Reklama

CBOS: Wzrost poczucia zagrożenia terroryzmem

Autorzy: lekarz Zofia Pelc
CBOS: Wzrost poczucia zagrożenia terroryzmem
Fot. ojoimages
(5)

Zamach terrorystyczny z 11 marca w Madrycie spowodował, jak można było się spodziewać, znaczny wzrost poczucia zagrożenia także w Polsce.

Reklama

W stosunku do grudnia ubiegłego roku liczba osób zgadzających się z opinią, że w związku z obecnością polskich żołnierzy w Iraku nasz kraj może stać się celem ataków terrorystycznych, wzrosła o 16 punktów (do 87%). Trzeba jednak zaznaczyć, że liczba respondentów wyrażających swoją opinię w sposób zdecydowany zwiększyła się niemal dwukrotnie, a zatem wzrósł nie tylko społeczny zasięg obaw przed terroryzmem, ale też – przede wszystkim – ich natężenie. Znamienne jest, że tego rodzaju obawy w równym stopniu wyrażają kobiety i mężczyźni, mieszkańcy wsi i miast, ludzie młodsi i starsi, osoby gorzej i lepiej wykształcone.

(…) w Polsce społeczny zasięg poczucia zagrożenia terroryzmem nie jest większy niż poczucia zagrożenia przestępczością kryminalną. Jednak terroryzm budzi silne poczucie zagrożenia u dwukrotnie większej liczby ludzi niż przestępczość kryminalna.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • CBOS

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze