Zaloguj
Reklama

Błędy w przechowywaniu leków a zagrożenie zdrowia pacjenta

Dostępność leków w aptece
Fot. panthermedia
Dostępność leków w aptece
(0)

Zdarza Ci się przechowywać otwarty syrop w szafce, a nie w lodówce? A może w Twojej szufladzie zalegają leki po terminie przydatności, które „przecież wyglądają ok”?  Poniżej znajdziesz kilka informacji o tym jakie błędy popełniamy przechowując leki i jak wpływają one na prawidłowe działanie produktów leczniczych.

Reklama

Po otwarciu przechowywać w…

Znacie ten termin? Na opakowaniach syropów czy zawiesin bardzo często pojawia się zwrot określający warunki przechowywania – na przykład w przypadku zawiesin, które przygotowujemy sami w domu (antybiotyki dla dzieci) zawiesina zazwyczaj ma być przechowywana w lodówce w terminie do 7 lub 10 dni (w zależności od produktu). Wiele syropów ma podane na opakowaniu 2 informacje – termin ważności (czyli data od dnia produkcji + liczba miesięcy wskazana na opakowaniu), kiedy można lek zażywać oraz data przydatności do zażycia po pierwszym otwarciu (data liczona od pierwszego otwarcia syropu). Dla przykładu, znane syropy przeciwbólowe dla dzieci można po otwarciu przechowywać około 6 miesięcy.

Dlaczego termin jest ważny?

Podany na opakowaniu termin nie bierze się znikąd – tzw. badania stabilności prowadzone przez producentów leków mają określić datę, do kiedy dany lek można bezpiecznie zażywać i jak długo jest nadal skuteczny. Stąd przestrzeganie terminów podanych na opakowaniach leków jest istotne.

Czy lek po upływie terminu ważności jest nieskuteczny?

Skuteczność to jedno, a bezpieczeństwo to drugie. Wraz z upływem czasu leki tracą swoje właściwości – ulegają utlenieniu i innym przemianom chemicznym, co ogranicza ich skuteczność. Na skutek procesów, które zachodzą mogą pojawić się nowe związki, które zamiast pomóc, ale również mogą zaszkodzić. Dlatego niezwykle ważne jest weryfikowanie dat otwarcia leków – zwłaszcza syropów czy zawiesin, które po pierwszym otwarciu mogą być przechowywane znacznie krócej.

Gdzie przechowywać leki?

Jeśli na opakowaniu leku widnieje informacja „przechowywać w temperaturze do…” lub „przechowywać w ciemnym miejscu” oznacza to, że przeprowadzono badania, które wykazały, że w takich warunkach lek będzie najdłużej zachowywał swoje właściwości. W związku z tym, przechowywanie zawiesiny antybiotyku poza lodówką może doprowadzić do utraty jego skuteczności – podobnie w przypadku kropli do oczu. Tego typu produkty lecznicze wymagają określonych warunków przechowywania, a ich nieprzestrzeganie, może pozbawić leki skuteczności.

Pamiętajmy – źle przechowywane leki oraz leki po upływie terminu ważności stanowią zagrożenie dla życia i zdrowia!

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze