Zaloguj
Reklama

Antyperspiranty – fakty i mity

Autorzy: Katarzyna Kurek
Twarz
Fot. Ojoimages
Twarz
(5)

Antyperspiranty mają za zadanie ograniczyć wydzielanie potu poprzez blokowanie ujścia przewodów wyprowadzających gruczołów potowych.

Reklama

Mogą być stosowane przez wszystkich, w zależności od potrzeby, niezależnie od wieku, jednak nie powinno stosować się ich na uszkodzoną skórę lub w okresie zmian chorobowych w miejscach stosowania produktu. Zbyt częste używanie antyperspirantów może wiązać się z zablokowaniem kanalików potowych, co może skutkować wystąpieniem stanów zapalnych okolic, gdzie go zaaplikowano.

Efekt antyperspirantów nie jest stały lecz przejściowy i ustępuje gdy naskórek się złuszczy lub w momencie silnego spocenia się. Wiele osób używając antyperspirantów w walce z nadmiernym poceniem, zastanawia się czy są one bezpieczne dla zdrowia?

Obecnie nie ma naukowych dowodów na to, że są one szkodliwe, jednak niektóre związki glinu mogą mieć działanie drażniące na skórę, co wynika z niskiego pH produktów, a nie z działania substancji czynnej.

Zgodnie z przepisami prawa (Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady WE nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009r. dotyczące produktów kosmetycznych), każdy produkt kosmetyczny powinien być bezpieczny dla zdrowia ludzi. Wprowadzone do obrotu kosmetyki muszą być ponadto monitorowane pod kątem działań niepożądanych.

Nad bezpieczeństwem konsumenta czuwa także Naukowy Komitet ds. Bezpieczeństwa Konsumenta (SCCS). Obecnie nie ma także udowodnionych naukowo dowodów na związek między glinem zawartym w antyperspirancie, a chorobą Alzheimera. Do antyperspirantów poza glinem, który ogranicza namnażanie bakterii, stosuje się także łagodny dla skóry talk, który pochłania pot i neutralizuje nieprzyjemny zapach.

Coraz częściej do produkcji kosmetyków (w tym antyperspirantów) stosowana jest technologia nanocząsteczek srebra, które to mają poprawiać jakość produktów kosmetycznych, a przede wszystkim mają łatwo przenikać i dostarczać aktywnych składników w głąb skóry. Niestety nie ma badań dotyczących toksyczności nanocząsteczek, dlatego należy zachować ostrożność przy stosowaniu kosmetyków z nową technologią.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze