Zaloguj
Reklama

Analiza toksykologiczna włosa – ciekawostki

Szczotka do włosów
Fot. iStock
Szczotka do włosów
(0)

Toksykologiczna analiza włosa umożliwia dokonanie oceny, czy pacjent zażywał w ostatnim czasie takie środki, jak np. narkotyki, ale i czy nadużywał on jakichś leków (np. opioidowych środków przeciwbólowych). Na czym jednak polega takie badanie – dzięki jakim dokładnie technikom możliwe jest wykrywanie we włosach wymienionych wyżej, a także i innych jeszcze substancji? Jak jest z osobami, które włosów na głowie nie mają – czy u nich toksykologiczna analiza włosów jest niemożliwa, czy też jednak można ją wykonać?

Reklama

Badania na obecność narkotyków kojarzone są przede wszystkim z badaniami krwi i moczu, w praktyce jednak można je przeprowadzić również i poprzez badanie… włosa. Toksykologiczna analiza włosów – bo tak się fachowo nazywa to badanie – jest w zasadzie najdokładniejszym z wymienionych wyżej badań, bo z jej wykorzystaniem możliwe jest dokonanie oceny, czy pacjent zażywał pewne substancje psychoaktywne nawet po upływie 3 miesięcy od momentu, w którym rzeczywiście on to uczynił.

Na czym jednak dokładnie polega toksykologiczna analiza włosa? To już zależy od technik wykorzystywanych w danym laboratorium, jednym z przykładowych modeli postępowania w tym przypadku jest ten, gdzie pozyskany od badanego włos wstępnie poddawany jest ocenie przesiewowej (z wykorzystaniem np. techniki ELISA), a następnie – jeżeli we wstępnym badaniu stwierdzone zostaną wykładniki zażywania jakichś substancji psychoaktywnych – wykonuje się badanie potwierdzające, np. poprzez przeprowadzenie spektrometrii mas z chromatografią.

Ogólnie badanie toksykologiczne włosa można uznać za dość intrygujące, zastanawiający może być jednak jeden aspekt. Otóż jak jest z osobami, które na swoich głowach włosów w ogóle nie mają – czy u nich istnieje możliwość przeprowadzenia takiej analizy? Odpowiedź jest twierdząca, ponieważ do toksykologicznej analizy włosa można przekazać dowolny włos – nie tylko taki, który rośnie na głowie, ale i pochodzący z innej okolicy ciała. Ważne w tym przypadku jest tylko to, aby włos ten miał odpowiednią długość.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze