Zaloguj
Reklama

Afereza LDL, czyli mechaniczne usunięcie cholesterolu z krwi

Badanie poziomu cholesterolu
Fot. medforum
Badanie poziomu cholesterolu
(0)

Chorzy cierpiący na podwyższony poziom cholesterolu we krwi zazwyczaj poddawani są terapii farmakologicznej wspomaganej aktywnością fizyczną i zmianą diety. Co jednak z osobami, u których stosowanie leków nie jest tak skuteczne bądź cierpią na heterozygotyczną hipercholesterolemię rodzinną, co związane jest z genetycznie podwyższonym stężeniem cholesterolu?

Reklama

HDL i LDL – dobry i zły

LDL to frakcja cholesterolu, która w potocznym języku nazywana jest „złym” cholesterolem. LDL powstaje na skutek przemian tzw. lipoprotein VLFL, które produkowane są w wątrobie. Transport LDL w organizmie odbywa się na skutek połączenia cholesterolu z białkami, kompleks taki nazywany jest lipoproteiną. Czynnikami ryzyka, które powodują pojawienie się w krwioobiegu nadmiernej ilości cholesterolu LDL, są m.in. otyłość (BMI osiąga wartość powyżej 30), uzależnienie od papierosów, zaniechanie aktywności fizycznej, cukrzyca, dieta bogata w tłuszcze trans. Wysokie stężenie frakcji LDL może wpływać na pojawienie się choroby wieńcowej.  HDL, czyli „dobry” cholesterol, to frakcja lipoprotein o tzw. wysokiej gęstości.  Prawidłowa wartość cholesterolu HDL we krwi oscyluje w zakresie <135 mg/dl (<3,5 mmol/l). Osoby, u których stężenie cholesterolu HDL utrzymuje się w granicach normy lub jest nieznacznie podwyższone, rzadziej zapadają na chorobę wieńcową. Jednak pamiętajmy – nawet wyniki badań, pokazujące, że stężenie cholesterolu jest w normie, nie chronią przed zawałem serca! HDL z łatwością przenika przez ściany tętnic, gdzie łączy się z cholesterolem i transportuje go do wątroby, gdzie z kolei ulega przemianie w kwasy żółciowe. 

Farmakoterapia a mechaniczne usuwanie cholesterolu

W Polsce blisko 60% dorosłych osób ma podwyższone stężenie cholesterolu we krwi. Jednym z częściej stosowanych leków w leczeniu podwyższonego stężenia cholesterolu jest stosowanie statyn. W przypadku, gdy stężenie cholesterolu we krwi znacznie przekracza normy (stężenie cholesterolu całkowitego > 8mmol/l, LDL > 6mmol/L) należy jak najszybciej włączyć leczenie farmakologiczne. W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi oczekiwanych efektów, niektórzy z pacjentów decydują się na mechaniczne usuwanie cholesterolu. Pierwszą pacjentką w Polsce, którą poddano zabiegowi aferezy, czyli mechanicznego usuwania cholesterolu, była pacjenta z Pomorza, którą poddano zabiegowi w Klinicznym Centrum Kardiologii w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Do przeprowadzenia aferezy LDL używana jest aparatura, która przypomina sztuczna nerkę i dializoterapię. Krew pacjenta, który poddawany jest zabiegowi, przepuszczana jest przez specjalne filtry, których zadaniem jest wychwycenie cholesterolu LDL z osocza krwi. Procedura oczyszczania krwi trwa od dwóch do czterech godzin – w tym czasie oczyszczaniu poddaje się od 1,5 do 3 litrów krwi. Co ważne, zabieg aferezy pozwala na obniżenie poziomu cholesterolu LDL o blisko 60%. Należy pamiętać, że zabieg aferezy – podobnie jak dializę – należy przeprowadzać co około dwa tygodnie. Afereza LDL uznawana jest za bezpieczną metodę, która z powodzeniem wykorzystywana jest na świecie od kilkudziesięciu lat. Afereza LDL jest skuteczną metodą leczenia hipercholesterolemii, a tym samym zapobiegania rozwojowi miażdżycy. Co ważne, metoda jest bezpieczna – mogą z niej korzystać również kobiety w ciąży. Zabiegi aferezy są finansowane ze środków NFZ.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze