Zaloguj
Reklama

90 lat insuliny

Autorzy: Firma Lilly
Laboratorium
Fot. ojoimages
Laboratorium
(5)

W 1922 roku firma Eli Lilly jako pierwszy na świecie producent podpisała umowę z uniwersytetem w Toronto dającą jej patent na produkcję insuliny.

Reklama

Przed rokiem 1922 diagnoza cukrzycy była właściwie wyrokiem śmierci. Latem 1921 roku dr Frederick Banting, kanadyjski chirurg i jego asystent Charles Best odkryli hormon insuliny, co stało się jednym z najważniejszych wydarzeń w historii medycyny. Sami naukowcy otrzymali za to osiągnięcie nagrodę Nobla. Początkowo insulinę w warunkach laboratoryjnych można było produkować wyłącznie w bardzo małych dawkach.

W styczniu 1922 roku tą metodą zaczęto leczyć pierwszego pacjenta. Aby umożliwić produkcję leku ratującego ludzkie życie na większą skalę firma Eli Lilly podpisała 30 maja 1922 umowę o współpracy z Uniwersytetem w Toronto. Zaowocowało to opracowaniem metody oczyszczania insuliny i stworzeniem leku przyswajanego przez większość pacjentów. Rok później insulina pochodzenia zwierzęcego trafiła do masowej produkcji - pod koniec 1923 wyprodukowano ponad 60 milionów jednostek tego leku.

Wynalezienie i oczyszczenie insuliny oraz wprowadzenie jej do masowej produkcji było kamieniem milowym  w rozwoju współczesnej diabetologii. Kolejnymi jego etapami było opracowanie przez Eli Lilly pierwszego preparatu insuliny ludzkiej, pierwszego szybko działającego analogu insuliny czy wprowadzenie na rynek pierwszego leku z grupy GLP-1 (w ramach partnerstwa z firmą Amylin).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze