Zaloguj
Reklama

5 sposobów na pomoc innym w dobie koronawirusa

Autorzy: Zofia Matuszczyk
Rodzina
Fot. panthermedia
Rodzina
(0)

Obecna sytuacja jest trudna dla nas wszystkich. Zostajemy w domu, zastanawiamy się, jak to się wszystko potoczy, a przede wszystkim, kiedy się skończy. W tym szczególnym czasie warto pomyśleć o innych i o tym, co możemy dla nich zrobić. Poniżej znajdziecie kilka sposobów na tego rodzaju wolontariat w czasie pandemii.

Reklama
  1. Uszyj maseczki.

Uszycie masek okazuje się być niezwykle proste, a w internecie istnieje już mnóstwo poradników, które krok po kroku pokazują, jak to robić. Wolny czas możemy więc spędzić, szyjąc maseczki, na które wciąż jest bardzo duże zapotrzebowanie. Następnie możemy je przekazać odpowiednim organizacjom, które zajmują się dystrybucją maseczek ochronnych do potrzebujących osób i instytucji.

  1. Sprawdź, co słychać u sąsiadów.

Mimo że może brzmieć to dość kuriozalnie, jest to naprawdę ważna sprawa. Zainteresujmy się tym, czy ktoś z naszych (w szczególności starszych) sąsiadów potrzebuje czegoś. Możemy zaoferować im zrobienie zakupów i pozostawienie nabytych produktów pod drzwiami wejściowymi, aby nie musieli oni ryzykować styczności z osobami potencjalnie zarażonymi. 

  1. Zamów jedzenie z lokalnych restauracji.

Dla wielu lokalnych biznesów pandemia może oznaczać bardzo duże problemy finansowe i walkę o przetrwanie. Dlatego, jeśli tylko możemy, warto zamówić jedzenie z dostawą do domu. W ten sposób możemy wesprzeć swoje ulubione restauracje i zjeść, przykładowo, pizzę, za którą tak tęskniliśmy.

  1. Zadzwoń do rodziny i przyjaciół.

Dużo osób w obecnych okolicznościach doznaje stresu, odczuwa strach, lęk i samotność. Ważne jest więc, aby kontaktować się z naszymi bliskimi. Zadzwońmy i zapytajmy, jak się czują i czy czegoś im potrzeba. Taka inicjatywa z naszej strony może poprawić im dzień i przywołać uśmiech na twarz. A może są jacyś przyjaciele, z którymi od dawna nie mamy kontaktu i chcieliśmy do nich zadzwonić, ale „jakoś nie wyszło”? Wykorzystajmy wolne chwile, aby porozmawiać z takimi osobami i upewnić się, że dają sobie radę.

  1. Zrób coś dla siebie.

Oczywiście pomoc innym jest ważna, ale pamiętajmy też o sobie. Nie rezygnujmy z aktywności fizycznej. Możemy spróbować na przykład jogi lub zumby, które umożliwią nam pracę nad sylwetką w domu. Jest to również świetna okazja, aby podszlifować język obcy czy też zrobić ciekawy kurs. Przede wszystkim jednak monitorujemy to, jak się czujemy fizycznie i psychicznie. Nie wstydźmy się prosić o pomoc, jeśli tego potrzebujemy. W sieci znajdziemy dużo bezpiecznych sposobów na uzyskanie wsparcia psychologicznego. Gdy odczuwamy lęk i niepokój, naprawdę warto zastanowić się nad skorzystaniem z tej opcji.

Pandemia nie jest łatwa dla nas wszystkich. Rozważmy więc skorzystanie z wymienionych tutaj wskazówek i pomóżmy innym oraz sobie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze