Zaloguj
Reklama

Zbyt duża ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka

Karmienie piersią
Fot. ojoimages
Karmienie piersią
(5)
Zbyt duża ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka
Reklama

Nadmierne wydzielanie pokarmu w okresie poporodowym nieadekwatne do potrzeb noworodka.

Zbyt duża ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka - Objawy i przebieg

Zazwyczaj około trzeciej doby po porodzie dochodzi do gwałtownego zwiększenia się ilości wytwarzanego pokarmu. Jest to zjawisko fizjologiczne, występujące najczęściej w 3-6 dobie po porodzie i związane jest z nagłą zmianą, jaka nastąpiła po porodzie w układzie hormonalnym. Z biegiem czasu organizm kobiety dostosowuje ilość wydzielanego pokarmu do indywidualnych potrzeb noworodka, pod warunkiem przestrzegania prawidłowych reguł karmienia piersią.

Przyczyną nadmiernej ilości pokarmu w późniejszych dobach po porodzie najprawdopodobniej są błędy popełniane przez mamy w trakcie karmienia dziecka. Odciąganie zbyt dużej ilości pokarmu po każdym karmieniu dziecka powoduje, iż organizm dostaje sygnał, że wytwarzana do tej pory ilość jest niewystarczająca i zaczyna produkować go coraz więcej. Nadprodukcja pokarmu bardzo łatwo może doprowadzić do powstania zastoju w piersi a następnie jej zapalenia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Jeżeli nadmiarowi pokarmu towarzyszą bóle piersi lub też wystąpi podwyższona temperatura ciała oraz zaczerwienienie i obrzęk piersi wizyta u lekarza jest niezbędna. Mogą być to bowiem pierwsze objawy zapalenia sutka wymagające podawania odpowiednich leków. Zbagatelizowanie powyższych objawów może doprowadzić do powstania powikłań np. ropnia sutka wymagających interwencji chirurgicznej.

Zbyt duża ilość pokarmu w czasie karmienia dziecka - Leczenie

Odpowiednie dostosowanie ilości produkowanego pokarmu do indywidualnych potrzeb noworodka można osiągnąć poprzez przestrzeganie pewnych reguł karmienia. Oto kilka z nich zapobiegających nadprodukcji pokarmu:

  • Nie należy odciągać pokarmu z piersi po każdym karmieniu, ale tylko w przypadku niecałkowitego opróżnienia piersi przez dziecko
  • Należy karmić dziecko naprzemiennie raz z jednej raz z drugiej piersi
  • Po karmieniu, jeżeli pierś nie jest dostatecznie opróżniona należy odciągnąć z niej niewielką ilość pokarmu.
  • Nigdy nie należy odciągać pokarmu do „ostatniej kropli” czy też masować piersi, bowiem sprzyja to nadprodukcji mleka.

Aby uniknąć wielu problemów związanych z karmieniem naturalnym warto korzystać z poradni laktacyjnych, znajdujących się przy większości szpitali położniczych, z porad położnych lub pielęgniarek środowiskowych. Do prawidłowego karmienia piersią przygotowują również szkoły rodzenia jeszcze w czasie trwania ciąży.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze