Zaloguj
Reklama

Zatrucie czerwonymi jagodami konwalii - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja serwisu
Truskawki
Fot. ojoimages
Truskawki
(4)
Reklama

Konwalia majowa jest popularną w naszym kraju dziko rosnącą rośliną. Kwitnie w maju i czerwcu, a owocuje w sierpniu i wrześniu dając bardzo ładne owoce: czerwone jagody. Wygląd tych owoców sprawia, że mogą one zostać spożyte przez małe dzieci nieświadome zagrożenia zatruciem. Trujące są zresztą wszystkie części rośliny – także kwiaty i liście.

Objawy i przebieg zatrucia czerwonymi jagodami konwalii

W owocach konwalii majowej (tak jak zresztą we wszystkich innych jej częściach) znajdują się silnie działające substancje z grupy glikozydów o działaniu nasercowym podobnym do glikozydów naparstnicy. Oprócz układu krążenia działa również drażniąco na przewód pokarmowy.

Objawami są:

  • nudności,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • osłabienie,
  • duszności
  • uczucie silnego bicia serca. 


Najbardziej niebezpieczne są powikłania kardiologiczne. Przy cięższych zatruciach dochodzi do zwolnienia akcji serca z zaburzeniami rytmu. Następnie zaburzenia kardiologiczne mogą przekształcić się w blok przedsionkowo-komorowy, migotanie komór i zatrzymanie akcji serca. Za typowe objawy uważa się też widzenie na żółto, zielono, lub niebieskawo, możliwe są halucynacje i majaczenia.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć zatrucie czerwonymi jagodami konwalii

Spożycie przez dziecko owoców, kwiatów lub liści konwalii jest zawsze bardzo niebezpieczne i wymaga wezwania pilnej pomocy lekarskiej. Dawką śmiertelną dla dziecka może być już kilka jagód. W literaturze medycznej opisano nawet przypadek śmierci 5-letniego dziecka, które wypiło wodę z wazonu, w którym stały konwalie.

Leczenie zatrucia czerwonymi jagodami konwalii

Leczenia domowego nie ma. Bezpośrednio po spożyciu owoców konwalii przez dziecko należy sprowokować wymioty w celu usunięcia trucizny. Należy jak najszybciej wezwać lekarza.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

Bogdanik T. i wsp. „Toksykologia kliniczna” PZWL, Warszawa 1988

Kategorie ICD:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze