Zaloguj
Reklama

Zakażenie toksoplazmozą - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Kot
Fot. ojoimages
Kot
(0)
Reklama

Toksoplazmoza zaliczana jest do chorób, którymi możemy zarazić się od zwierząt (zjedzenie zarażonego mięsa, kontakt z chorym zwierzęciem, drogą kropelkową, zarażenie śródmaciczne). Wywołuje ją pasożyt, dokładnie pierwotniak o nazwie Toxoplasma gonidii.

Objawy i przebieg zakażenia toxoplazmozy gonidii

Człowiek jest żywicielem pośrednim tego pierwotniaka, natomiast kot domowy jest jego żywicielem ostatecznym. Każdy z nas może ulec zarażeniu tym pasożytem niestety tylko niektórzy zdają sobie sprawę z tego, że by się go pozbyć należy włączyć odpowiednie leczenie. Badania naukowe pokazują, ze nie każda osoba zakażona pasożytem ma objawy toksoplazmowy. Większość z  nas jest jedynie jego nosicielami.

Toksoplazmoza to choroba szczególnie niebezpieczna dla kobiet, które starają się o potomstwo bądź są w ciąży. Jest ona wtedy niebezpieczna także dla nienarodzonego dziecka. W niektórych przypadkach choroba ta odpowiedzialna jest za poronienia u kobiet a także uszkodzenia płodu.  W jaki sposób możemy zarazić się Toxoplasmą gonidii? W jakie są objawy tej choroby? Czy konieczne jest jej leczenie?

Najczęstszą przyczyną zachorowania na toksoplazmozę jest zjedzenie zarażonego mięsa. Wystarczy by było ono niedogotowane bądź niedosmażone. Nie można tutaj także zapominać o możliwości zarażenia drogą kropelkową czy podczas kontaktu z chorym np. kotem. Niektórzy pacjenci nie mają jakichkolwiek objawów toksoplazmozy inni w zależności od tego czy mamy do czynienia z toksoplazmozą wrodzoną czy nabyta mogą mieć: - gorączka -objawy podobne do grypy - osłabienie - obrzęk węzłów chłonnych - bóle stawów - zapalenie mózgu - zapalenie siatkówki i naczyniówki - zapalenie opon mózgowych Toksoplazmoza zawsze wymaga leczenia.

fot. pantherstock

Pamiętajmy także o tym, że możemy uchronić siebie oraz swoją pociechą przed zakażeniem się pierwotniakiem. Należy spożywać dosmażone i dogotowane mięso, dokładnie myć dłonie po zabawie z kotem, badać własnego kota i nie pozwalać dziecku bawić się w nieznanych czy zabrudzonych piaskownicach.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze