Zaburzenia elektrolitów - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Wielu pacjentów, nie jest świadomych, iż ma zaburzoną gospodarkę wodno-elektrolitową. Woda oraz elektrolity są jednymi z najistotniejszych elementów w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu.
Objawy i przebieg zaburzeń elektrolitów
Poziomy tych dwóch elementów, ulegają oczywiście zmianom w naszym organizmie m.in. wraz z wiekiem, podczas chorób, przy infekcjach, po wysiłku czy przy niewłaściwym odżywianiu. Pamiętajmy jednak by w ciągu doby nawadniać nasz organizm i kontrolować od czasu do czasu poziom najważniejszych elektrolitów w naszym organizmie.
Rola wody i elektrolitów w organizmie
Woda, zaliczana jest do jednego z najważniejszych elementów w naszym organizmie. Pełni szereg zróżnicowanych funkcji od rozpuszczania pokarmów po ich transport, ułatwianie wchłaniania różnego rodzaju substancji, nawilżanie, regulacja temperatury ciała, uczestnictwo w przemianie materii czy usuwania szkodliwych produktów przemiany materii. Nasze ciało składa się z około 80% z wody, u ludzi starszych około 50”%. Osoba dorosła powinna spożywać około 2,5 litra płynów w ciągu doby. Przy czym należy pamiętać o tym, iż wodę tracimy nie tylko z moczem ale także wraz z potem, łzami, przez skórę czy płuca. Zbyt duża utrata wody prowadzi do odwodnienia. Nadmiar wody w organizmie nazywamy zaś przewodnieniem.
Zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej i wpływ tego na organizm ludzki
W chwili obecnej wyróżnia się u człowieka, dwa podstawowe zaburzenia dotyczące gospodarki wodnej. Są to: odwodnienie oraz przewodnienie. Zaliczane są one do bardzo niebezpiecznych stanów, dla naszego zdrowia a także życia. W przypadku problemów o podłożu elektrolitowym, możemy mieć do czynienia z zaburzeniami hipertonicznymi (nadmierne gromadzenie wody w organizmie), hipotonicznym (zatrucie wodą nadmierne gromadzenie wody przy spadku sodu we krwi) oraz izotonicznymi (gromadzenie wody w organizmie na skutek nadmiaru sodu). Każde z wyżej wymienionych zaburzeń zakłóca prawidłowe funkcjonowanie organizmu i może być niebezpieczne dla zdrowia oraz życia pacjenta.
Piśmiennictwo
Adres www źródła:
- http://www.sciencedirect.com/science/article/pii/0002934382905216
- http://www.cabdirect.org/abstracts/19622901587.html;jsessionid=000D39F923A8A9828933577FCDE594F5
- http://pedsinreview.aappublications.org/content/23/11/371.short
- http://journals.lww.com/md-journal/Citation/1976/03000/NEUROLOGICAL_MANIFESTATIONS_AND_MORBIDITY_OF.2.aspx
- http://scholar.google.pl/scholar?q=Disorders+of+water+and+electrolyte&hl=pl&as_sdt=0&as_vis=1&oi=scholart&sa=X&ei=c1OqVLbONaSU7QbpwYGgDg&ved=0CB8QgQMwAA
Kategorie ATC:
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.