Zaloguj
Reklama

Wpływ wybranych metali ciężkich na funkcjonowanie organizmu człowieka

Kobieta chemik
Fot. ojoimages
Kobieta chemik
(0)
Zatrucie metalami ciężkimi
Reklama

Pierwiastki (metale ciężkie, składniki mineralne), których jest bardzo dużo pełnią bardzo ważna rolę w organizmie człowieka. Obecne są tak naprawdę wszędzie. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z faktu, że do prawidłowego rozwoju oraz codziennego funkcjonowania ich obecność jest konieczna. Zarówno ich niedobory jak i nadmiar w organizmie są dla nas niekorzystne. Wiele metali ciężkich jest niezbędnym składnikiem żywego organizmu inne są dla niego toksyczne. Co wiemy o metalach ciężkich? Jaka jest ich rola w organizmie?

Zatrucie metalami ciężkimi - Objawy i przebieg

Metale ciężkie i ich rola w organizmie


Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że metale ciężkie wchodzą w skład naszego organizmu i bez nich nie bylibyśmy w staniu funkcjonować. Jedne z nich wpływają na nasz organizm pozytywnie a co ważne dzięki nim  oddychamy, widzimy, chodzimy czy bije nam serce inne są dla organizmu bardzo szkodliwe.

Poniżej krótka charakterystyka ważnych dla naszego organizmu metali ciężkich:

  • żelazo, pełni ważną funkcję w syntezie mioglobiny mięśni oraz hemoglobiny krwi. Znajduje się w wszystkich narządach i tkankach. Jego niedobory prowadzą do zaburzeń chorobowych. Jest niezbędnym składnikiem naszego organizmu.
  • miedź, bierze udział w syntezie hemoglobiny, wykazuje działanie katalityczne przy różnych procesach oksydoredukcyjnych enzymów. Zatrucia miedzią są rzadkością.
  • cynk, wchodzi w skał wielu enzymów oraz hormonów. W lecznictwie wykorzystywany jest tlenek cynku (lek bakteriobójczy)
  • mangan, odgrywa kluczową rolę w procesach przenoszenia tlenu w tkankach. Stosowany jest do przemywania ran jako nadmanganian potasu.
  • ołów jest metalem bardzo trującym (wszystkie związki ołowiu są trujące dla naszego organizmu).

 

Wybrane metale ciężkie odgrywają ważną rolę w naszym organizmie. Bez nich nie bylibyśmy w stanie normalnie funkcjonować. Rola niektórych metali jest jednak bardzo toksyczna dla naszego organizmu. Jeśli niepokoją nas jakieś objawy, których przyczyn nie jesteśmy pewni należy zgłosić się do specjalisty w celu wykonania szczegółowych badań.

Pamiętajmy także o tym by zgodnie z zaleceniami lekarza oznaczać poziom metali ciężkich w organizmie.

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze