Zaloguj
Reklama

Wirusowe zapalenie wątroby - przeciwciała anty-HBs dodatnie - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Badania pod mikroskopem
Fot. ojoimages
Badania pod mikroskopem
(3)
Reklama

Wirus zapalenia wątroby typu B (HBV) wytwarza antygen powierzchniowy określany skrótem HBsAg. Przeciwciała anty-HBs są więc przeciwciałami skierowanymi przeciwko temu antygenowi powierzchniowemu.

Objawy i przebieg wirusowego zapalenia wątroby

Dodatni wynik przeciwciał anty-HBs należy zawsze rozpatrywać na tle całokształtu sytuacji klinicznej pacjenta. Interpretacja wyniku może być zasadniczo odmienna u pacjentów w różnych sytuacjach zdrowotnych. U pacjenta z potwierdzonym wcześniej zakażeniem wirusem HBV, stwierdzenie obecności przeciwciał anty-HBs jest objawem bardzo korzystnym, świadczy bowiem o dokonywanej siłami organizmu eliminacji wirusa.

U pacjenta bez cech zakażenia, ale szczepionego wcześniej przeciwko wzw B, jest to także wynik korzystny, świadczy bowiem o prawidłowej odpowiedzi na szczepienie. Jeżeli miano przeciwciał wynosi powyżej 10 jednostek, to pacjent taki jest zabezpieczony przed zakażeniem wirusem HBV.

Jeżeli przeciwciała anty-HBs stwierdza się u pacjenta, u którego nie rozpoznawano wcześniej zakażenia HBV, ani też nie wykonywano szczepień przeciwko wzw B, to jest to objaw niepokojący, mogący świadczyć o przebytym kontakcie z wirusem zapalenia wątroby typu B.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć wirusowe zapalenie wątroby

Pacjent z dodatnim wynikiem anty-HBs nie wymaga doszczepiania przeciwko wzw B. Jeżeli jest to chory nigdy nie szczepiony przeciwko wzw B, wymaga on pogłębienia diagnostyki w kierunku zakażenia wirusem HBV.

Leczenie wirusowego zapalenia wątroby

Leczenia domowego nie ma.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze