Widzenie tunelowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Widzenie tunelowe, inaczej peryferyjne opisywane jest jako odzwierciedlające patrzenie z głębi studni, tunelu bądź przez cienką rurę. Jest to ograniczenie pola wiedzenia na postrzeganie obiektów na boki, w dół i w górę.
Objawy i przebieg widzenia tunelowego
Sytuacja ta może mieć miejsce u każdej osoby niezależnie od wieku. Jakiekolwiek problemy ze wzrokiem mogą być objawem różnorodnych problemów z narządem wzroku, urazów głowy i szyi a także chorób. Nigdy nie należy ich bagatelizować.
Konieczna jest wizyta u lekarza a w przypadku towarzyszących im bólów głowy, oczu, wymiotów, problemów z utrzymaniem równowagi należy natychmiast wezwać pogotowie. Nie wolno podawać leków.
W chwili obecnej przyczyn widzenia tunelowego jest wiele i nie wszystkie są dokładnie poznane. Zaliczamy do nich migrenę, stwardnienie rozsiane, jaskrę, zaćmę, odwarstwienie siatkówki, zażywanie leków i wiele innych.
Przebieg tych chorób oraz objawy są bardzo zróżnicowane. Należy zwrócić szczególną uwagę na wszelkie objawy towarzyszące takie jak: bóle głowy i zawroty głowy, nudności, wymioty, silne bóle oczu, drętwienie twarzy i wiele innych.
Choroby oraz stany, u których może występować widzenie tunelowe to m.in.:
- jaskra
- zaćma
- migrena
- odwarstwienie siatkówki
- używki (alkohol, narkotyki)
- leki
- wysiłek fizyczny
- silne, długotrwałe negatywne emocje (problem psychologiczny)
Problem widzenia tunelowego zaliczany jest do bardzo złożonych, wymagających szczegółowej obserwacji i diagnostyki. Nigdy nie należy ich bagatelizować i czekać aż ustąpią same. Wizyta u lekarza pozwoli na dalsza diagnostykę oraz konsultacje i innymi specjalistami (okulista, neurolog, psycholog, psychiatra).
W przypadku konieczności podjęcia leczenia będzie ono bezpośrednio zależało od przyczyny, która za nie odpowiada.
Piśmiennictwo
Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.
- Tagi:
- soczewki,
- oko,
- widzenie tunelowe