Zaloguj
Reklama

Ukąszenie przez kleszcza - co zrobić?

Jesienny spacer
Fot. medforum
Jesienny spacer
(3)
Reklama

Kleszcz należy do roztoczy – drobnych stawonogów odżywiających się krwią. Przyczepia się do skóry, zazwyczaj bezboleśnie za pomocą silnych zębów. Kleszcze mogą być nosicielami dwóch chorób groźnych dla człowieka - wirusowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu oraz bakteryjnej boreliozy.

Ukąszenie przez kleszcza - Objawy i przebieg

Mam kleszcza, co dalej?

Najczęstszym następstwem ugryzienia przez kleszcza jest odczyn miejscowy – zaczerwienienie i obrzęk, który następnie może przejść w odczyn ogólny pod postacią gorączki. Jeśli w skórze pozostanie oderwana część kleszcza może powstać miejscowe zgrubienie skóry z przewlekłym odczynem zapalnym zwane ziarniniakiem kleszczowym.

Borelioza - podstatowe informacje

Przeniesienie przez kleszcza krętków Borrelia może doprowadzić do wystąpienia przewlekłej choroby bakteryjnej zwanej boreliozą.

Charakteryzuje się ona pojawieniem się w miejscu ukąszenia kleszcza rozszerzającego się, wędrującego rumienia, któremu mogą (ale nie muszą...) towarzyszyć objawy ogólne, takie jak: wysoka gorączka, wymioty, bóle stawowe i mięśniowe.

Objawy ustępują samoistnie nawet pomimo braku leczenia, ale po kilku tygodniach spokoju może nastąpić okres przewlekłych objawów stawowych oraz zaburzeń układu nerwowego (nawet pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych).

Ukoszęnie przez kleszcza po latach

Po kilku latach pacjent może mieć utrwalone (nieodwracalne) objawy stawowe lub niedowłady czy porażenia. Wirusowe kleszczowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu przebiega z objawami pod postacią sztywności karku, bólów głowy, wymiotów i zaburzeń świadomości.

W Polsce występuje endemicznie w niektórych rejonach leśnych np. w okolicach Białowieży oraz w Polsce południowo-zachodniej.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

Skonsultuj się z lekarzem gdy Twoje dziecko zostanie ugryzione przez kleszcza i nie został on usunięty w całości lub gdy po pewnym czasie od ugryzienia pojawiły się jakiekolwiek niepokojące objawy. Zwykle konieczne jest leczenie antybiotykiem. Aby zapobiec rozwojowi boreliozy należy bezwzględnie przestrzegać zalecenia podawania antybiotyku przez okres co najmniej 14-21 dni.

Ukąszenie przez kleszcza - Leczenie

Kleszcza widocznego na skórze należy usunąć delikatnie szczypczykami, zwracając uwagę, aby nie pozostała część gębowa. Według niektórych poradników najlepiej zrobić to ruchem lekko okrężnym, przeciwnym do wskazówek zegara. Miejsce następnie zdezynfekować roztworem alkoholu.

Odpadnięcie kleszcza lub łatwe jego usunięcie wspomaga pokrycie go żółtą wazeliną lub inną gęstą masą (może być margaryna), ale metoda ta jest kontrowersyjna ponieważ kleszcz dusząc się pod grubą warstwą tłuszczu wydala na zewnątrz zawartość swojego przewodu pokarmowego.

Jeżeli kleszcz jest nosicielem krętka Borrelia, skutkiem może być zwiększone ryzyko zakażenia się dziecka, ponieważ Borrelia bytuje właśnie w przewodzie pokarmowym kleszczy.

Piśmiennictwo
Reklama
(3)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze