Zaloguj
Reklama

Suplementacja żelaza u kobiet w ciąży

Autorzy: Dr Zofia Polska
Ból brzucha w ciąży
Fot. panthermedia
Ból brzucha w ciąży
(5)
Suplementacja żelaza u kobiet w ciąży
Reklama

Uzupełnienie niedoboru żelaza u kobiet ciężarnych.

Suplementacja żelaza u kobiet w ciąży - Objawy i przebieg

Ze względu na zachodzące w czasie ciąży zmiany w organizmie szacuje się, iż u około 30-40% kobiet ciężarnych dochodzi do niedoboru żelaza. Szczególnie dotyczy to kobiet stosujących dietę wegetariańską. Następuje szybsze zużycie tego pierwiastka przez organizm, a tym samym zwiększa się zapotrzebowanie na żelazo. Bardzo często dochodzi do zaburzeń wchłaniania żelaza, ze względu na występujące we wczesnej ciąży nudności czy wymioty.

Niewchłonięte żelazo zmniejsza wchłanianie cynku, co zwiększa ryzyko porodu przedwczesnego oraz niskiej masy urodzeniowej płodu. Żelazo zapewnia odpowiednie dotrenowanie krwi, a tym samym płodu. Wraz z rozwojem ciąży i wzrostem płodu zapotrzebowanie na ten biopierwiastek wzrasta.

Część żelaza wykorzystywana jest przez matkę, część przez tkanki płodu, a część gromadzi się w łożysku. W większości przypadków konieczne jest uzupełnienie poziomu tego pierwiastka poprzez zażywanie preparatów zawierających mikroelementy, szczególnie u kobiet, u których niedobory występowały już przed ciążą.

Znaczne niedobory żelaza mogą doprowadzić do anemii, co stanowi poważne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć

W przypadku pojawienia się znacznego osłabienia i szybkiego męczenia się, bólów głowy, bladości skóry należy poinformować o tym swojego lekarza prowadzącego. Mogą być to pierwsze objawy niedoboru żelaza i rozpoczynającej się anemii. W taki przypadku suplementacja żelaza jest niezbędna dla prawidłowego przebiegu ciąży i rozwoju płodu. Ze względu na to, iż na rynku istnieje wiele specyfików zawierających żelazo, preparaty dla kobiet ciężarnych powinny być polecane przez lekarza prowadzącego ciążę.

Na podstawie informacji o ciężarnej dobierze on preparat zawierający odpowiednią dawkę żelaza, tym samym najbezpieczniejszą dla matki i płodu, ponieważ nie tyle ważna jest dawka, lecz biodostępność żelaza zawartego w danym preparacie To lekarz określi, czy wystarczy wyrównać niedobór jedynie odpowiednią dietą, czy też konieczna jest suplementacja przy pomocy leków doustnych lub domięśniowych.

Suplementacja żelaza u kobiet w ciąży - Leczenie

 W celu uniknięcia problemów z niedoborami żelaza w czasie ciąży warto zadbać o wyrównanie poziomu tego pierwiastka już w okresie jej planowania.

Odpowiednio dobrane produkty w diecie zawierające żelazo oraz produkty zawierające wit. C ułatwiającą wchłanianie żelaza, jak też zmniejszenie podaży wapnia ograniczającego jego wchłanianie, pozwoli na utrzymanie tego mikroelementu na odpowiednim poziomie. Znaczne niedobory powinny zostać wyrównane przy pomocy odpowiednich preparatów dostępnych w aptece.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze