Zaloguj
Reklama

Rogowacenie mieszkowe - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Autorzy: Redakcja
Zboże
Fot. medforum
Zboże
(4)
Reklama

Jest to bardzo częste schorzenie związane z zaburzeniami rogowacenia w obrębie mieszków włosowych.

Objawy i przebieg rogowacenia mieszkowego

Zmiany na skórze mają postać drobnych hiperkeratotycznych grudek zlokalizowanych wokół mieszków włosowych. Zazwyczaj pojawiają się na wyprostnych częściach kończyn- najczęściej na tylnej lub bocznej powierzchni ramion oraz ud (pacjenci często określają wygląd skóry jako „tarkę”).

Choroba ma zazwyczaj przebieg łagodny, zmiany nie powodują dolegliwości (czasami może towarzyszyć miejscowo świąd o nieznacznym nasileniu). Choroba dotyczy z reguły osób młodych i z wiekiem jej objawy stają się słabiej nasilone. Rogowacenie przymieszkowe może towarzyszyć np. atopowemu zapaleniu skóry.

Kiedy udać się do lekarza i leczyć rogowacenie mieszkowe

W przypadku zmian bardziej nasilonych stosuje się preparaty keratolityczne (złuszczające) zawierające wyższe stężenia kwasu salicylowego, mlekowego i mocznika. Dodatkowo stosuje się preparaty z witaminą A i jej pochodnymi (zarówno zewnętrznie jak i doustnie). Czasem można zastosować również fototerapię.

Leczenie rogowacenia mieszkowego

Bardzo istotne jest stałe pielęgnowanie skóry oraz jaj natłuszczanie i nawilżanie. Do tego celu świetne wydają się być preparaty tj. novabaza, elobaza oraz kremy zawierające w swoim składzie mocznik lub kwas salicylowy w niższych stężeniach.

Piśmiennictwo

Bibliografia:

O. Braun-Falco, G. Plewig, Dermatologia, Wydawnictwo Czelej, Lublin, 2002

Kategorie ICD:

Kategorie ATC:


Reklama
(4)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze