Zaloguj
Reklama

Rodzaje uzależnień - jak sobie z nimi radzić?

Nauka zdalna
Fot. Pantherstock
Nauka zdalna
(5)
Rodzaje uzależnień
Reklama

Uzależnienie to nieodparta konieczność wykonywania określonej czynności, zażywania konkretnych środków oraz wykonywania określonych czynności. Działanie osoby uzależnionej staje się przymusem. Każde uzależnienie jest chorobą. Choroba ta wymaga leczenia, które najczęściej jest długotrwałe.

Rodzaje uzależnień - Objawy i przebieg

Najczęściej spotykane uzależnienia


W dzisiejszych czasach można uzależnić się od wszystkiego. W poniższej pracy przedstawione zostaną wybrane formy uzależnienia.


Uzależnienie od portali Internetu (siecioholizm)


Siecioholizm to bardzo silna potrzeba korzystania z komputera w celu przeglądania portali Internetowych. Osoby te tracą poczucie czasu, zaniedbują siebie i rodzinę, zapominają o codziennych obowiązkach. Każdą wolna chwilę spędzają na siedzeniu przed komputerem. Dotyczy zarówno osób młodych, nastolatków jak i osób starszych.


Notoryczne korzystanie z Internetu, odbija się na naszym zdrowiu, pojawiają się bóle głowy, pleców, problemy z koncentracją, zaburzenia równowagi, problemy ze wzrokiem, ze snem, z zasypianiem bądź ciągłym budzenie się w nocy.


O uzależnieniu od portali Internetu można mówić po około 12 miesiącach obserwacji chorego.

Do objawów, które zauważamy, zaliczamy:

 

 • Coraz dłuższe spędzanie czasu przy komputerze, które przynosi zadowolenie a nawet daje przyjemność
 • Bardzo częste przekraczanie czasu spędzanego przy komputerze
 • Zrezygnowanie z kontaktów z rówieśnikami, znajomymi, parterem a także unikanie spędzania czasu z rodziną
 • Zaniedbywanie siebie, rezygnowanie z wypoczynku, snu a nawet zakupów czy pójścia do toalety
 • Próby ograniczenia korzystania z komputera powodują efekt odwrotny- chory spędza przy nim więcej czasu
 • Próby ograniczenia bądź całkowitego odstawienia komputera powodują lek, niepokój, obniżenie nastroju, obsesyjne myślenie o tym czy ktoś się z nami kontaktował, nerwowość a nawet agresja
 • Pomimo pojawiania się problemów zdrowotnych ciągła potrzeba korzystania z Internetu
 • Niektóre osoby uzależnione mają nawet fantazje i marzenia senne na temat portali Internetowych i inne


Leczenie osób uzależnionych


Podstawą leczenia tej choroby jest uświadomienie sobie, iż posiadamy problem, którego nie jesteśmy w stanie sami rozwiązać. Za wyjątkiem wsparcia ze strony rodziny i znajomych warto skontaktować się ze specjalistą w tej dziedzinie. W niektórych przypadkach konieczna bowiem może okazać się psychoterapia a nawet włączenie środków farmakologicznych.
 
Uzależnienie od gier komputerowych


Uzależnienie od gier komputerowych jest podobne do innych uzależnień. Można to określić jako nieodpartą potrzebę korzystania z komputera i grania w gry. W przypadku barku takiej możliwości pojawia się niepokój, złość a nawet agresja. Zjawisko to dotyka ludzi w każdym wieku.


Osoba uzależniona może spędzać przy grach godziny a nawet dni. Potrafi okłamywać wszystkich tylko i wyłącznie po to by kontynuować grę. Z czasem uzależniony traci poczucie czasu- nie wie ile czasu spędza przy komputerze, nie pamięta czy jadł i czy odpoczywał. Z czasem zaczynają pojawiać się kłótnie rodzinne, problemy w szkole, pracy, problemy z przyjaciółmi oraz problemy zdrowotne. Dochodzi do zaniedbywania obowiązków domowych a nawet higieny osobistej.

W momencie gdy nie ma możliwości kontynuowania gry osoba uzależniona może nawet wpadać w stany depresyjne.


Osoby uzależnione wykazują szereg charakterystycznych objawów, których nigdy nie można bagatelizować.

Do najbardziej widocznych zaliczamy:

 

 • spędzanie przez gracza przed komputerem całego dnia a nawet dni, przy jednoczesnym zaniedbywaniu szkoły, domu, rodziny, pracy, znajomych
 • gracz odkłada na bok wszelkie obowiązki, zapomina o posiłkach (bądź odżywia się tym co ma przy komputerze), zapomina o higienie osobistej, zapomina o śnie i odpoczynku
 • sytuacja, w której musi przerwać grę lub nie może jej kontynuować wywołuje fale negatywnych emocji (niepokój, leki, rozdrażnienie, agresję)
 • świat gry staje się ważniejszy dla gracza niż świat realny
 • gracz zbyt poważnie traktuje kolejne etapy gry, zbyt mocno przezywa akcję, która się w niej rozgrywa
 • swoich znajomych wirtualnych graczy traktuje zbyt poważnie
 • osoba uzależniona wydaje ogromne sumy pieniężne na gry, dodatki oraz sprzęt komputerowy
 • zapomina o płaceniu rachunków, zakupach czy wyprowadzeniu pas
 • osoba uzależniona bardzo często izoluje się od innych i nie odczuwa potrzeby kontaktu z rówieśnikami, rodziną czy bliskimi
   

Rodzaje uzależnień - Leczenie

Leczenie graczy uzależnionych


Pierwszym podstawowym etapem jest uświadomienie sobie, iż jesteśmy uzależnieni i potrzeba nam pomocy. Gdy osiągniemy ten stan, powinniśmy pogodzić się z faktem, iż musimy porzucić nasze gry komputerowe. Warto skorzystać ze spotkań z psychoterapeutą (indywidualnych) bądź uczęszczać na spotkania większych grup osób uzależnionych. W przypadku gdy osoba uzależniona wpada w lęki, depresję czy fobie konieczna jest oprócz terapii pomoc farmakologiczna.


Uzależnienie od pracy (pracoholizm)


Pracoholizm to nieodparta potrzeba wykonywania pracy a nawet przymus jej wykonywania. Co ważne pracoholizm jest jednym z uzależnień, które tak naprawdę nie wzbudza zakłopotania czy lęku. Osoby uzależnione nie widzą powodów do zmartwień bo w gruncie rzeczy nie zdają sobie sprawy z wagi problemu jaki ich dotyka.


Bardzo często pracoholizm jest mylony z silnym zaangażowaniem i pracowitością. Są jednak pewne kryteria, które jasno opisują osobę uzależnioną od pracy.

Zaliczamy do nich m.in.:

 

 • Osoba uzależniona jest ciągle zajęta, zaganiana i każdą swoją pracę wykonuje w pośpiechu
 • Osoba uzależniona ma tyle zajęć, że pomimo ich ogromnego zróżnicowania wykonuje je bardzo często równolegle
 • Przerwanie pracy takiej osobie wywołuje u niej bardzo silny lęk a nawet strach, dodatkowo pojawia się niepokój oraz napięcie
 • Całkowita koncentracja na pracy
 • Pracoholik nie jest w stanie określić jak długo pracuje, kiedy zaczął pracę a co najważniejsze nie potrafi określić kiedy ją skończy
 • Pracoholik poświęca pracy coraz więcej czasu i angażuje się w każdy możliwy nowy projekt
 • Z czasem pracoholik zaczyna kontrolować inne osoby, wkraczać im w kompetencje twierdząc, iż nic nie potrafią i nie dadzą sobie sami rady
 • Osoba uzależniona od pracy dystansuje się od kolegów z pracy, twierdząc, iż kontakt z nimi to tylko i wyłącznie strata czasu
 • Pracoholik przekłada pracę nad inne osoby (rodzina, bliscy, przyjaciele, koledzy)
 • W miarę rosnącego uzależnienia pracoholik zaczyna się zaniedbywać. Nie ma czasu na relaks, odpoczynek a nawet sen

 
Leczenie pracoholików?


Bardzo często jest tak, iż osoba uzależniona od pracy nie zdaje sobie z tego sprawy, dopiero w momencie narastania różnych objawów i własnych problemów osobistych zauważa, iż dzieje się z nią coś złego. Pracoholik może skorzystać z terapii indywidualnej bądź grupowej.

Celem tej terapii jest uzmysłowienie osobie chorej jakie mechanizmy doprowadziły do tego uzależnienia. Nie ulega wątpliwości, iż problem pracoholizmu jest coraz częściej poruszany gdyż  mamy z im coraz częściej do czynienia.


Uzależnienie jest poważną chorobą, której nie można bagatelizować. Choroba ta wymaga specjalistycznego leczenia pod okiem wykwalifikowanego personelu.
 

Piśmiennictwo
Reklama
(5)

Materiały zawarte w dziale Specjalista Radzi mają charakter informacyjny i należy je traktować jako dodatkową pomoc przy udzieleniu niezbędnej pomocy choremu oraz jako ewentualny wstęp do leczenia przez specjalistę. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za efekty zastosowania w praktyce informacji umieszczonych w dziale Specjalista Radzi.

Komentarze